22.12.2016 10:01

Robert Więckiewicz trafił z „Konwojem” do więzienia

Aktorzy i twórcy filmu „Konwój” w reżyserii Macieja Żaka pojawili się w Areszcie Śledczym na warszawskim Mokotowie, gdzie zaprezentowali osadzonym swoje dokonanie.

Robert Więckiewicz trafił z „Konwojem” do więzienia
foto: kadr z wideo

Pierwszy, prapremierowy pokaz filmu „Konwój” odbył się w Areszcie Śledczym przy ulicy Rakowieckiej. Na widowni, obok kilkudziesięciu więźniów i strażników Służby Więziennej, znaleźli się aktorzy: Robert Więckiewicz, Tomasz Ziętek i Przemysław Bluszcz, reżyser i scenarzysta Maciej Żak oraz producent – Jacek Rzehak. Oto jak wspomina to wydarzenie reżyser „Konwoju”:

"

Byłem bardzo ciekaw tej projekcji i cieszę się, że dyrektor aresztu odważnie się na nią zgodził. Po projekcji odbyła się niezwykle ciekawa rozmowa, byłem zaskoczony wieloma refleksjami i uwagami. Pojawił się również głos krytyczny, który zarzucił filmowi niszczenie pracy resocjalizacyjnej i zgłosił obawę, że po zobaczeniu filmu osadzeni będą bali się odbywać karę. Musiałem przekonywać, że w „Konwoju” największą ofiarę ponosi nie więzień, a właśnie pracownik aresztu. To co dla mnie było ważne, że po projekcji żadna ze stron nie zarzuciła filmowi braku prawdopodobieństwa, pomimo że historia w całości została wymyślona i nie opierała się na żadnym prawdziwym wydarzeniu. "

Zobaczcie wideo z prapremierowego pokazu „Konwoju” w Areszcie Śledczym:

Film Żaka opowiada o świecie zamkniętym dla zwykłych ludzi. Jego scenerią są zaułki zakładu karnego, jak i ciasne wnętrza furgonetki używanej do przewożenia skazanych. Poznajemy świat, w którym sprawiedliwość jest względna, a wymykający się prawu Układ rządzi wszystkim. Film podejmuje temat zbrodni i kary we współczesnym świecie oraz dylematu moralnego - co powinno się robić z najgroźniejszymi przestępcami naszych czasów. Na ekranie pojawili się Janusz Gajos, Robert Więckiewicz, Tomasz Ziętek, Agnieszka Żulewska, Ireneusz Czop, Przemysław Bluszcz, Łukasz Simlat oraz Dorota Kolak.

Kierujący aresztem śledczym dyrektor Nowacki (Janusz Gajos) odnajduje ukrywającego się przed światem sierżanta Zawadę (Robert Więckiewicz). Doświadczony funkcjonariusz wraca do gry i dostaje nowe zadanie – zostaje dowódcą konwoju, który ma przetransportować bardzo niebezpiecznego więźnia do szpitala psychiatrycznego. Członkowie jego ekipy to ludzie ze skomplikowaną przeszłością. Wśród nich jest także pełen ideałów Feliks (Tomasz Ziętek), prywatnie mąż córki Nowackiego (Agnieszka Żulewska), który nigdy nie powinien był znaleźć się w więźniarce. Dyrektor więzienia utraciwszy kontrolę nad konwojem, rusza w pościg, by naprawić, a może ukryć niewygodną dla niego prawdę.

Zobaczcie zwiastun obrazu:

O przesłaniu filmu opowiedział Maciej Żak:

"

Scenariusz „Konwoju” łączy w sobie zarówno elementy kina gatunkowego – thrillera – jak i kina z przesłaniem. Dyskusja, jaką wywołał Breivik i jego potworny czyn, wraca do nas w innym wymiarze – w 2014 roku z polskich aresztów zostało wypuszczonych ponad stu więźniów, którym na podstawie ustawy o amnestii zamieniono wyrok śmierci, na karę dwudziestu pięciu lat pozbawienia wolności. Wywołuje to pytania jak postępować z brutalnym mordercą? Czy zbrodnia może usprawiedliwić zbrodnię? "

Obraz wkroczy na ekrany 13 stycznia 2017 roku.

Robert Skowronski
Tagi: News