04.05.2018 10:39

Roman Polański wyrzucony z Amerykańskiej Akademii Filmowej. Reżyser zapowiedział, że odwoła się od decyzji

Roman Polański, wspólnie ze swoim adwokatem, przygotowuje odwołanie w sprawie decyzji amerykańskiej instytucji. 

Roman Polański wyrzucony z Amerykańskiej Akademii Filmowej
foto: JAN GRACZYNSKI / East News / materiały prasowe ze strony oscar.go.com

3 maja 2018 zdecydowanie nie był dobrym dniem w kinematograficznej karierze Romana Polańskiego i Billa Cosby'ego. Polski reżyser i amerykański producent telewizyjny zostali usunięci z Amerykańskiej Akademii Filmowej, zajmującej się m.in. corocznym przyznawaniem Oscarów. Instytucja podkreśliła w swoim oświadczeniu, że decyzja spowodowana jest dbałością o etyczne standardy organizacji.

Warto przypomnieć, że na początku października 2017 z Akademii został także wydalony Harvey Weinstein, producent ponad 300 hollywoodzkich hitów, oskarżony o molestowanie aktorek, modelek i pracownic, którym miał później płacić za milczenie. 

Roman Polański odwoła się od decyzji Amerykańskiej Akademii Filmowej

Adwokat reżysera, Harland Braun, w rozmowie z „Vanity Fair” poinformował, że wspólnie ze swoim klientem chce „należytego procesu”, który Akademia „powinna zapewnić”.

"

Pan Polański powinien zostać powiadomiony wcześniej i mieć 10 dni na przedstawienie swojego stanowiska. To kompletna porażka w tym sensie, że Akademia nie przestrzega swoich własnych zasad. "

Braun podkreślił także w rozmowie z czasopismem, że docierały do niego wcześniej informacje o tym, że instytucja zamierza poruszyć sprawę Polańskiego i Cosby'ego na jednym ze swoich spotkań, dlatego był przygotowany do przedstawienia swojego stanowiska, zawierającego m.in. oświadczenie Samanthy Geimer z 1977 - wówczas 13-latki, która oskarżyła Romana Polańskiego o gwałt w domu Jacka Nicholsona w Los Angeles. Geimer także jest przeciwna decyzji Akademii, a zapytana przez dziennikarzy nazwała ją „brzydką i okrutną” a także „sprawą czysto PR-ową”.

Braun, według którego cała sytuacja jest „oburzająca i bardzo niesprawiedliwa” zapowiedział, że zamierza poinformować Akademię o tym, że nie przestrzega własnego regulaminu. Rzecznik prasowy Amerykańskiej Akademii Filmowej odmówił dziennikarzom komentarza w tej sprawie.

Justyna Kierzkowska
Tagi: News