06.08.2018 17:59

„Siłaczki” - powstaje pierwszy polski film opowiadający o walce o prawa wyborcze kobiet

Powstaje fabularyzowany dokument opowiadający historię walki Polek o prawa wyborcze. Kiedy premiera filmu „Siłaczki” i co zobaczymy w produkcji?

Siłaczki
foto: materiały prasowe

Już niedługo zobaczymy film dokumentalny o polskich sufrażystkach. Za jego produkcję odpowiedzialni są Marta Dzido oraz Piotr Śliwowski. Duet ma już na koncie jeden głośny dokument - „Solidarność według kobiet” z 2014 roku.

„Siłaczki” - film o polskich sufrażystkach

Głównym wątkiem produkcji będą losy aktywistek, walczących o przyznanie praw wyborczych kobietom na przełomie XIX i XX wieku. Marta Dzido opowiedziała, że głównym impulsem do rozpoczęcia prac nad filmem było spotkanie prawnuczki Zofii i Anieli Tułodzieckich - które aktywnie propagowały polską kulturę pod zaborami oraz prowadziły tajne komplety. W rozmowie z Gazetą Wyborczą Dzido przyznała, iż twórcy chcieli, aby widzowie poznali losy wielu niezwykłych postaci, które zdają się być obecnie nieco zapomniane przez historię.

"

Nie musiałam długo drążyć tematu, żeby wiedzieć, ile podobnych historii kobiet wartych jest przypomnienia. Mnóstwo z nich poświęcało całą swoją energię na zdobycie praw równych mężczyznom, a my dziś nie wiemy o nich nic. "

Co zobaczymy w filmie „Siłaczki”?

„Siłaczki” ukażą losy kobiet, których wysiłek doprowadził do podpisania w 1918 roku Dekretu o prawach wyborczych kobiet przez Józefa Piłsudskiego. Fabuła skupi się na działaczkach z Poznania, Warszawy i Lublina i Krakowa.Tym samym poznamy historię m.in pierwszej w historii Polski kandydatki do Sejmu, Marii Dulębianki (w tej roli Maria Seweryn), a także budowania postawy feministycznej w Rzeczpospolitej. W produkcji zobaczymy moment, w którym na Uniwersytet Jagielloński zostały przyjęte pierwsze studentki oraz powstanie pierwszego polskiego związku zawodowego kobiet.

Całość produkcji utrzymana będzie w konwencji fabularyzowanego dokumentu. A wszystko to przez brak dostatecznej ilości materiałów archiwalnych. Oprócz wspomnianej już Marii Seweryn, w „Siłaczkach" zagrają również Klara Bielawka i Marta Ojrzyńska.

Zobaczcie zwiastun filmu.

Marta Dzido w rozmowie z NaTemat.pl podkreśliła, że chociaż wydarzenia przedstawione w dokumencie rozgrywały się już prawie 100 lat temu, ich wydźwięk wciąż jest jak najbardziej aktualny.

"

Wydawać by się mogło, że jesteśmy w zupełnie innym miejscu. Obchodzimy stulecie niepodległości, a nadal walczymy o prawa. Te prawa nie są dane raz na zawsze, w każdej chwili możemy je stracić "

„Siłaczki” - kiedy premiera?

„Siłaczki” to pierwsza w Polsce kinowa produkcja filmowa współfinansowana metodą crowfundingu - oznacza to, że każdy może wesprzeć projekt dowolną sumą pieniędzy i tym samym mieć swój wkład w promowanie historii polskich sufrażystek. Każda osoba, która zdecyduje się pomóc przy realizacji filmu otrzyma upominek książkowy lub filmowy.

Film powstaje przy wsparciu Domu Spotkań z Historią, Fundacji im. Heinricha Bolla w Warszawie oraz Muzeum Historii Polski. Realizację obrazu zdecydowało się również wspomóc miasto Poznań. Premiera „Siłaczek” planowana jest na 28 listopada 2018 roku - w rocznicę podpisania przez Józefa Piłsudskiego dekretu o przyznaniu kobietom czynnych i biernych praw wyborczych.

Obejrzycie produkcję Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego?

Olga Konarzycka