15.05.2017 14:18

Skradziono rękopis prequelu „Harry'ego Pottera”

Unikatowy przedmiot jest prawdopodobnie na czarnym rynku. J.K. Rowling prosi o uczciwość i zwrócenie rękopisu prawowitemu właścicielowi.

Skradziono rękopis prequelu „Harry'ego Pottera”
foto: kadr z filmu

Tekst liczy 800 słów i został napisany przez Rowling na pocztówce w celu zebrania pieniędzy na cele charytatywne. Akcja organizowana była przez English Pen, stowarzyszenie zajmujące się promocją wolności pisania i czytania. Rękopis sprzedano w 2008 roku za 32 tysiące dolarów. Tekst został wykradziony nabywcy z jego domu w środkowej Anglii.

Istnieją obawy o to, że złodziej nie zdoła spieniężyć przedmiotu i go zniszczy lub w najlepszym przypadku trzeba będzie go uznać za zaginiony. Gdyby jednak udało mu się go sprzedać, to rękopis jest obecnie wyceniany na 64 tysiące dolarów. J.K. Rowling za pośrednictwem Twittera apeluje o to, aby nie kupować pocztówki z prequelem.

Oprócz rękopisu skradziono także biżuterię, która mieściła się w sejfie w Birmingham. Do włamania doszło między 13 a 24 kwietnia 2017 roku, kiedy właściciel przebywał w interesach w Bangkoku wraz ze... Stevenem Seagalem. Tak, tym Stevenem Seagalem. Oto jak sprawę skomentował nabywca rękopisu:

"

Nie jestem wielkim fanem Harry'ego Pottera, ale zaopiekowałem się tym tekstem. Kartka nigdy nie była wyjmowana z pudełka. To szokujące, że do tego doszło. Liczę na bezpieczny powrót przedmiotu do domu. Największa obawa dotyczy tego, że złodzieje mogą nie wiedzieć co to jest. Będzie im trudno to sprzedać, zwłaszcza teraz, kiedy jest tyle szumu wokół sprawy. Boję się, że skupili się na skradzionej biżuterii, a kartkę wyrzucili. Ten unikatowy przedmiot mógł zostać zniszczony. "

Opisywany prequel miał być krótką opowieścią o Syriuszu i Jamesie Potterze, ojcu Harry'ego. Bohaterowie mieli wdać się w konflikt z prawem przez pościg na motocyklach. Po zatrzymaniu używają magii, aby uciec od konsekwencji.

Rowling wzięła się obecnie za pisanie scenariuszy, dzięki czemu otrzymaliśmy spin-off obrazów o Potterze w postaci filmu „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”. Zresztą autorka wyznała, że możemy spodziewać się aż trzech dzieł osadzonych w tym uniwersum. Później jednak zmieniła zdanie i tym samym otrzymamy pięć filmów. Kolejny z nich, „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć 2”, trafi do kin w listopadzie 2018 roku - na ekranie zjawią się Johnny Depp i Jude Law.

Złodzieje powinni zostać wtrąceni do Azkabanu?

Robert Skowronski
Tagi: News Harry Potter