26.03.2018 11:17

Strażak zginął w pożarze na planie filmu Edwarda Nortona

Jak poinformowała nowojorska staż pożarna, podczas realizacji zdjęć na planie nowego filmu Edwarda Nortona, „Motherless Brooklyn”, zginął strażak ratujący lokację, która stanęła w płomieniach.

pożar na planie filmu Edwarda Nortona
foto: William Volcov/REX/Shutterstock/EAST NEWS

W nocy z 22 na 23 marca 2018 roku w budynku wykorzystywanym jako lokacja w filmie  „Motherless Brooklyn” w reżyserii Edwarda Nortona nagle wybuchł wielki pożar. Nowojorscy strażacy, którzy zjawili się na miejscu, długo walczyli z płomieniami. Niestety, jeden z nich nie wyszedł z tej walki zwycięsko. 37-letni Michael R. Davidson, mąż i ojciec czwórki dzieci, zginął w wyniku rozległych obrażeń poniesionych w trakcie gaszenia pożaru.

Śmierć na planie filmu Edwarda Nortona

O zdarzeniu poinformował nowojorski oddział straży pożarnej. Davidson był strażakiem o 15-letnim stażem, czterokrotnie odznaczanym za odwagę podczas różnych uroczystości. Burmistrz Nowego Jorku, Bill de Blasio, wyraził swój żal w specjalnym oświadczeniu:

"

Nasze miasto straciło dziś bohatera. 8,5 miliona nowojorczyków łączy się teraz w modlitwie z jego żoną, jego czwórką dzieci i wszystkimi jego bliskimi. "

Zdjęcia do „Motherless Brooklyn” odbywały się wieczorem w jednym z budynków w nowojorskim Harlemie, w okolicy zwanej Sugar Hill. Była to lokacja często wykorzystywana przez filmowców. Sceny do filmu z udziałem samego Nortona oraz Bruce'a Willisa, Aleca Baldwina, Leslie Manna i Willema Dafoe realizowano wewnątrz. Nie podano, który z aktorów przebywał wtedy na planie. Płomienie pojawiły się początkowo w piwnicy. Ok. godziny 23:00 dym zauważył Edward Norton, o czym niezwłocznie poinformował straż pożarną. 

W oświadczeniu Nortona i producentów filmu wydanym w związku ze śmiercią Davidsona czytamy:

"

Z wielkim żalem przyjęliśmy informację, że nowojorski strażak stracił życie walcząc z tym wielkim pożarem. Nasze serca łączą się w bólu z jego rodziną. Nowojorscy strażacy naprawdę są najodważniejszymi na świecie. Przyglądaliśmy się z podziwem, gdy przedzierali się przez dym, by upewnić się, że wszyscy bezpiecznie wydostaliśmy się na zewnątrz i walczyli, by powstrzymać ogień i zapobiec jego rozprzestrzenieniu się, kładąc na szali swoje życie, tak jak czynili to każdego dnia.  "

Dzięki poświęceniu i zaangażowaniu strażaków, na planie „Motherless Brooklyn” nie ucierpiał żaden członek ekipy. Nie zawsze jednak realizatorzy i gwiazdy filmu mają tyle szczęścia. W samym 2017 roku na planie 8. sezonu „The Walking Dead” zginął kaskader, podczas zdjęć do „Deadpoola 2” zginęła kaskaderka, zaś jeszcze przed rozpoczęciem realizacji 4. sezonu „Narcos” zastrzelono skauta sprawdzającego lokację. Natomiast w marcu 2018 podczas kręcenia jednej ze scen horroru „Ghostland” poważnemu wypadkowi uległa aktorka, Taylor Hickson. 

Przyczyna pożaru na planie filmu Edwarda Nortona wciąż jest nieznana. Władze miasta Nowy Jork prowadzą w tej sprawie śledztwo wraz z lokalną policją.

Natalia Hluzow
Tagi: News Edward Norton