22.03.2016 17:42

„Smoleńsk” z opóźnioną datą premiery

Z dniem 15 kwietnia 2016 roku miała się odbyć premiera filmu „Smoleńsk”. Trzeba będzie jednak jeszcze poczekać nim obraz trafi na ekrany.

„Smoleńsk” z opóźnioną datą premiery
foto: materiały prasowe

Opublikowany już został oficjalny zwiastun „Smoleńska”, który nawet doczekał się swojej parodii. Póki co będziemy musieli się tym zadowolić, gdyż dzieło w reżyserii Antoniego Krauze zostało opóźnione. Oświadczenie w tej sprawie wydał Maciej Pawlicki, producent obrazu:

"

Ze względu na dobro filmu Antoniego Krauze pt. „Smoleńsk” zmuszeni jesteśmy przesunąć datę jego premiery. Z uwagi na trudności przy realizacji filmu i stopień technologicznego skomplikowania, dodatkowy czas jest niezbędny, by przedstawić widzom w pełni ukończone dzieło. "

To już kolejny raz kiedy dochodzi do podobnych zmian. Wcześniej dzieło miało ujrzeć światło dzienne w kwietniu 2015 roku, potem w październiku, a następnie już w marcu 2016 roku i wreszcie 15 kwietnia 2016. Kiedy zatem będziemy mogli się wybrać do kina na film o dziennikarce, która prowadzi śledztwo w sprawie katastrofy smoleńskiej odkrywając, że był to zamach? Na dany moment ta informacja nie została wyjawiona.

Antoni Krauze opowiadając o swoim dziele zdradził co sprawiło, że postanowił zabrać się za realizację filmu o dramatycznych wydarzeniach z 10 kwietnia 2010 roku:     

"

Tragedia smoleńska stała się najważniejszym wydarzeniem w III RP, najtragiczniejszą chwilą w polskiej historii od czasu II wojny światowej. To wydarzenie, które wpływa na los dzisiejszej Polski i życie Polaków w sposób niebywale silny. Podzieliło nas bardzo głęboko, dlatego próba zmierzenia się z tym tematem jest nie tylko wielkim wyzwaniem, ale i obywatelskim obowiązkiem twórcy. "

W „Smoleńsku” ujrzymy na ekranie Beatę Fido w roli dziennikarki Niny, zaś w parę prezydencka wcielą się Lech Łotocki, jako Lech Kaczyński, oraz Ewa Dałkowska, jako Maria Kaczyńska. Oprócz tego w filmie zobaczymy takich aktorów, jak: Halina Łabonarska, Maciej Półtorak, Redbad Klynstra, Jerzy Zelnik, Piotr Bajor, Tomasz Radawiec czy Mirosława Marcheluk.

Antoni Krauze wystąpił na II Konferencji Smoleńskiej na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego, gdzie mówił o katastrofie:

"

To, że do dzisiaj utrzymuje się, że załoga Tupolewa chciała wylądować jest czymś niebywałym. Co więcej, mówią to poważni ludzie. Mamy do czynienia z ogromną manipulacją. "

Pełnej wypowiedzi reżysera możecie posłuchać poniżej:

Gdy tylko poznamy nową datę premiery filmu, będziemy o tym informować.

Robert Skowronski
Tagi: News Smoleńsk