21.10.2016 13:45

„Thorgal” zawojuje wielki ekran

Seria komiksowa, której twórcami są Grzegorz Rosiński oraz Jean Van Hamme, doczeka się swojego filmowego odpowiednika.

„Thorgal” zawojuje wielki ekran
foto: AFP / East News

Zaczytywaliście się w opowieści o „gwiezdnym dziecku” Thorgalu Aegirssonie? Będziecie mogli ją teraz obejrzeć w filmie aktorskim. Wytypowano już nawet nazwisko reżysera, który zajmie się projektem na podstawie francuskojęzycznego komiksu.

Tą osobą jest Henckel von Donnersmarck mający na koncie m.in. nagrodzone Oscarem w 2007 roku za Najlepszy film nieanglojęzyczny „Życie na podsłuchu”, a także „Turystę” z rolami Angeliny Jolie i Johnny'ego Deppa. Całość będzie realizowana pod banderą założonego przez niego wraz z Janem Mojto Pergamon Film. Reżyser wypowiedział się na temat swojego przyszłego dzieła:

"

Kocham „Thorgala” od kiedy byłem nastolatkiem mieszkającym w Brukseli, gdzie stałem godzinami w kolejce przed księgarnią wraz z setkami innych fanów za każdym razem, gdy ukazywał się nowy tom. Zawsze warto czekać na takie okazje. Jan Mojto i ja staraliśmy się o uzyskanie praw do „Thorgala” od niemal dekady. Jesteśmy zachwyceni, że van Hamme, Rosiński i Le Lombard postanowili nam zaufać i powierzyć ich największy skarb. Te historie są tak dobre, że łatwo jest popełnić błąd przy ich ekranizacji.  "

 O projekcie zbyt wiele nie wiadomo. Mówi się o tym, że całość może przybrać podobny ton co seriale „Gra o tron” oraz „Wikingowie”. 

„Thorgal” w swojej komiksowej odsłonie sprzedał się w nakładzie 14 milionów egzemplarzy i został przetłumaczony na 18 języków. Kolejne zeszyty wydawane są przez belgijskie Le Lombard oraz brytyjskie Cinebook.

Pomysł na cykl narodził się w 1976 roku. Pierwszy odcinek ukazał się w w 1977 roku na łamach belgijskiego magazynu „Tintin” i w polskim czasopiśmie komiksowym „Relax”. Z początkiem lat 80. seria ukazuje się w formie książkowej. W Polsce została wydana w całości i była kilkakrotnie wznawiana.

Cieszycie się na wieść o aktorskim „Thorgalu”?

Robert Skowronski
Tagi: News Thorgal