02.12.2019 13:30

W Łodzi odbył się protest przeciwko Polańskiemu. Zniszczono jego symboliczną gwiazdę

Mimo odwołania wizyty Romana Polańskiego w łódzkiej Szkole Filmowej i tak doszło do protestu. Ucierpiała symboliczna gwiazda reżysera.

Roman Polański
foto: PIOTR KAMIONKA/REPORTER

30 listopada 2019 roku miało odbyć się spotkanie Romana Polańskiego ze studentami łódzkiej Szkoły Filmowej. Okazało się, że część studentów sprzeciwiła się temu wydarzeniu, ze względu na oskarżenia ciążące na reżyserze. Polańskiemu zarzuca się gwałt na nieletniej. Studenci stworzyli petycję, w której poinformowali, że nie życzą sobie wizyty twórcy w progach uczelni. 

Protest w Łodzi. Zniszczono gwiazdę Romana Polańskiego

Władze uczelni podkreśliły, że zaprosili Polańskiego na spotkanie ze względu na jego bogate doświadczenie i wiedzę, którą może przekazać studentom. Ostatecznie do meetingu nie doszło. Zrezygnował z niego sam Polański, który nie skomentował sprawy. Mimo to, protest przeciwko reżyserowi i tak się odbył.

Foto: AP/EAST NEWS
Foto: AP/EAST NEWS
Przeczytaj także Szkoła Filmowa w Łodzi wydała oficjalne oświadczenie w sprawie wizyty Romana Polańskiego

Jak relacjonuje Gazeta Wyborcza, protestujący zdewastowali gwiazdę Romana Polańskiego, którą można zobaczyć na ulicy Piotrkowskiej. Odznaczenie w Alei Gwiazd w Łodzi zostało oblane czerwoną substancją i przekreślone sprejem.

Roman Polański Aleja Gwiazd Łódź

Oprócz tego, protest trwał także pod budynkiem uczelni. Około dziesięciu osób pojawiło się tam z transparentami głoszącymi hasła takie jak: "Gwałciciel - nie gwiazda" czy "Kultura filmu czy gwałtu". Pod filmówką podobno doszło także do przepychanek z profesorami uczelni. Ze względu na agresję protestujących na miejscu zjawiła się policja. W związku z sytuacją nikt nie został ranny, a grupa przeciwników Polańskiego rozeszła się po interwencji mundurowych.

Zobacz też: Protestujące kobiety zablokowały pokaz nowego filmu Romana Polańskiego 

Joanna Chojnacka
Tagi: News Roman Polański