15.02.2018 15:37

W najnowszym filmie Agnieszki Holland wystąpią aktorzy z „The Crown” oraz „Wojny i pokoju”

„Gareth Jones” to najnowszy film Agnieszki Holland. Do obsady produkcji dołączyli James Norton i Vanessa Kirby. 

W najnowszym filmie Agnieszki Holland wystąpią aktorzy z „The Crown” oraz „Wojny i pokoju”
foto: Simon Annand / Splash News/East News, Mateusz Jagielski/East News, Dave Longendyke / ZUMA Press / Splash News/East News

Trwają pracę nad kolejnym tytułem w reżyserii Agnieszki Holland. Reżyserka stworzy film zatytułowany „Gareth Jones”, który zostanie oparty na prawdziwych wydarzeniach. Jak zwykle w przypadku polskiej twórczyni, pojawi się silny ładunek polityczny. Historia rozgrywa się w latach 30. XX wieku i opowiada o dziennikarzu, który chce przeprowadzić wywiad z Józefem Stalinem.

„Gareth Jones” - James Norton i Vanessa Kirby w obsadzie filmu 

Jak informuje Variety, do obsady dołączyła dwójka popularnych zagranicznych aktorów. W dziennikarza wcieli się James Norton znany z takich seriali jak „McMafia” oraz „Wojna i pokój”. Aktor był brany pod uwagę jako nowy kandydat na Bonda. Zamiast biegać z gadżetami MI6 za złoczyńcami, wcieli się w ambitnego walijskiego dziennikarza, który wyruszy do Moskwy, by odbyć rozmowę z radzieckim dyktatorem. 

Tytułowy bohater po przyjeździe do Rosji pozna dziennikarkę New York Timesa. Ada Brooks wprowadzi Jonesa w rosyjskie realia lat 30. i pomoże mu w walce z antyludzkim systemem i propagandą. Jako Brooks wystąpi Vanessa Kirby znana z roli Księżniczki Małgorzaty z obu sezonów netflikoswego hitu „The Crown”, opowiadającego o losach brytyjskiej rodziny królewskiej. Aktorzy powinni się sprawdzić w filmie Holland. W końcu oboje mają doświadczenie w produkcjach kostiumowych.

Reżyserka skomentowała swój najnowszy film w rozmowie z Variety.

"

Scenariusz łączy w bardzo artystyczny i oryginalny sposób kilka problemów XX wieku, które wydają się aktualne również dziś. Słynna powieść George'a Orwella „Folwark zwierzęcy” łączy wszystko do kupy: odkrywa mechanizmy totalitarnego zakłamania i grozy, które można zwalczyć jedynie poprzez opór wobec mistyfikacji i przemocy. 

Nikt nie chce rzucić światła na okropności stalinizmu, które obnażył Gareth. Dziś nie brak nam skorumpowanych konformistów i egoistów. Brakuje nam Orwellów i Jonesów. Z tego powodu powinniśmy przywrócić ich do życia.  "

Film będzie kręcony w Polsce, na Ukrainie oraz w Wielkiej Brytanii. Zdjęcia ruszają już 26 lutego 2018 roku. Scenarzystką „Garetha Jonesa” jest Andrea Serdaru-Barbul, która wraz z Klaudią Śmieją, Stanisławem Dziedzicem (Film Produkcja), Angusem Lamontem (Crab Apple Films) i Egorem Olesowem (Kinorob) zajmie się również produkcją. Film wspiera PiSF oraz bliźniaczy instytut z Ukrainy. Na razie nie podano daty premiery. Holland obecnie pracuje również nad pierwszym polskim oryginalnym serialem platformy Netflix.

Sergiusz Kurczuk
Tagi: News Agnieszka Holland The Crown