14.02.2018 16:26

Czy mecz szachowy w Warszawie w 1962 roku mógł wywołać III Wojnę Światową? Powstaje polski film z hollywoodzką obsadą

Twórcy filmów „Bogowie” i „Sztuka Kochania” rozpoczęli zdjęcia do polskiej produkcji z gwiazdorską międzynarodową obsadą i mroczną tajemnicą, którą skrywają mury Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie.

Czy mecz szachowy w Warszawie w 1962 roku mógł wywołać III Wojnę Światową? Powstaje polski film z hollywoodzką obsadą
foto: materiały prasowe Next Film

Amerykańskie kino z oscarową obsadą realizowane w Warszawie przez polskich producentów - to najkrótszy opis „Zimnej gry” - filmu twórców dzieł takich jak „Bogowie” i „Sztuka Kochania”. W wyjątkowej scenerii Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie właśnie rozpoczęły się zdjęcia do tej wyjątkowej produkcji.

TCG_poster_teaser_14_sm

„Zimna gra” - polski film z pogranicza thrillera szpiegowskiego i science fiction

Polscy filmowcy dotychczas rzadko sięgali po historie mające coś wspólnego z fantastyką, a nieliczne próby - jak np. „Człowiek z magicznym pudełkiem” - kończyły się zazwyczaj fiaskiem. „Zimna gra” to jednak zupełnie co innego, gdyż twórcy nie zamierzają przenosić widzów do przyszłości, a jedynie opowiedzieć alternatywną historię z czasów Zimnej Wojny. A może wszystko to wydarzyło się naprawdę? Czy możliwe jest, że w Polsce rozegrano kiedyś mecz, który mógł doprowadzić do III Wojny Światowej?

Twórcy zapowiadają film jako poruszający thriller i szpiegowską historia. Jego producenci, Piotr Woźniak-Starak i Krzysztof Terej, dotychczas byli odpowiedzialni za historie oparte na faktach. Tym razem pozostawią widzom wybór, czy chcą uwierzyć w to, co zobaczą na ekranie. Reżyser filmu, Łukasz Kośmicki, tak opowiada o swoim projekcie:

"

Mecz szachowy, kryzys kubański, prezydent Kennedy i sekretarz Chruszczow istnieli. Pałac Kultury i Nauki nadal góruje w centrum Warszawy. W połączeniu faktów i filmowej fikcji, mamy nadzieję, że emocje i intryga pomiędzy mistrzami szachowymi, a agentami wywiadu dwóch mocarstw dostarczą widzom niezapomnianych wrażeń. "

zimna gra 1

O czym będzie „Zimna gra”?

W latach 60. amerykański sen zamienił się w koszmar, kiedy radzieckie wojska skierowały się w stronę Kuby, a Chruszczow zagroził USA atakiem nuklearnym. Napięcie między USA i ZSRR urosło na największą skalę w dziejach. Na tym tle historycznym dwóch graczy przygotowuje się do rozgrywki szachowej, która ma odbyć się w Warszawie. Amerykanin i Rosjanin - przedstawiciele wrogich mocarstw staną do walki o zwycięstwo. Jednak, czy tytuł mistrza będzie jedynym, o co walczą? Jak zapowiada dystrybutor, stawką będzie ratowanie świata przed nuklearną zagładą. 

Obsada i twórcy „Zimnej gry”

Głównym bohaterem filmu będzie zapomniany geniusz, mistrz szachowy Joshua Mansky, w którego wcieli się zdobywca Oscara William Hurt. Prócz niego w filmie wystąpią Lotte Verbeek („Rodzina Borgiów”), Corey Johnson („Kapitan Phillips”), Aleksey Serebryakov („Lewiatan”), James Bloor („Leatherface”) oraz Robert Więckiewicz.

Niezwykle ważnym bohaterem filmu będzie też Pałac Kultury i Nauki ze swoją nieustającą tajemnicą, nieodkrytymi salami, tajnymi przejściami i kontrowersjami, jakie wzbudza od dziesięcioleci.

zimna gra 2
zimna gra 3

Wśród twórców „Zimnej gry” znaleźli się natomiast jedni z najwybitniejszych polskich filmowców: Allan Starski - nagrodzony Oscarem za „Listę Schindlera” scenograf oraz wieloletni współpracownik Andrzeja Wajdy, Romana Polańskiego i Władysława Pasikowskiego, legenda wśród polskich operatorów - Paweł Edelman. 

Kiedy premiera „Zimnej gry”?

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w lutym i będą realizowane do kwietnia 2018 roku. Międzynarodowa premiera „Zimnej gry” zaplanowana jest na 2019 rok. 

Natalia Hluzow
Tagi: Bogowie Sztuka kochania Zimna wojna polskie filmy News