06.12.2017 16:25

CIA próbowało kontrolować umysły przy pomocy LSD. Serial Netflixa opowie o tuszowanej sprawie Franka Olsona

CIA, pranie mózgu, eksperymenty z LSD i owiana tajemnicą śmierć. Netflix po raz kolejny udowadnia, że wie, jak przykuć uwagę widza.

CIA próbowało kontrolować umysły przy pomocy LSD. Serial Netflixa opowie o tuszowanej sprawie Franka Olsona
foto: kadr z wideo

Najpopularniejsza platforma streamingowa na świecie słynie ze swoich oryginalnych produkcji, które swoją angażującą treścią i realizacyjnym rozmachem dorównują niejednemu kinowemu filmowi. I nie chodzi tu tylko o sztandarowe seriale, jak „Stranger Things” czy „House of Cards”. 2 lutego 2018 w Netflixie zobaczymy „Modyfikowany węgiel” będący serialową odpowiedzią na „Blade Runnera”,  zaś wcześniej – bo już 15 grudnia 2017 – zapoznamy się z tajemniczą sprawą Franka Olsona dzięki fabularyzowanemu dokumentowi „Wormwood”.

Dr Olson był bakteriologiem i pracownikiem CIA. Przez wiele lat współpracował z Zespołem Chemicznym Wydziału Operacji Specjalnych – tajną instytucją wojskową prowadzącą jedną z gałęzi okrytego złą sławą projektu MK-Ultra, będącego odpowiedzią na stosowaną przez Rosjan metodę „prania mózgu”. Celem projektu, który prowadzono przez 20 lat, było sprawdzenie, jakie metody wpływania na ludzki umysł są najskuteczniejsze. Do testów na ludziach używano różnego rodzaju narkotyków, a nawet tortur.

wormwood 2

W listopadzie 1953 roku eksperyment w ramach programu MK-Ultra z użyciem LSD przeprowadzono na samym Olsonie. Pogodny, dowcipny i energiczny ojciec rodziny z dnia na dzień zmienił się nie do poznania. Po kilku dniach głębokiej depresji i silnych halucynacji wyskoczył z okna nowojorskiego hotelu. Rodzinie przekazano, że mężczyzna uległ nieszczęśliwemu wypadkowi, a prawdziwe okoliczności jego śmierci przez 20 lat należały do najpilniej strzeżonych sekretów CIA.

Po wielu latach od tajemniczej śmierci naukowca sprawie postanowił przyjrzeć się Errol Morris, słynny dokumentalista znany przede wszystkim z głośnego filmu „Cienka, niebieska linia”. Morris stworzył film wyjątkowy, w którym autentyczne materiały archiwalne i wypowiedzi osób związanych ze sprawą przeplatają się ze świetnie zrealizowanym filmem fabularnym z gwiazdorską obsadą.

Pierwszy zwiastun filmu, który pojawi się na Netflixie w 6 rozdziałach, ukazuje zalążek tej sensacyjnej historii:

Syn Olsona, Eric, przez całe życie próbował doprowadzić do odkrycia prawdy na temat śmierci swojego ojca i morderczych eksperymentów, jakich dopuszczało się CIA. Zadanie to było o tyle trudne, że w 1973 roku projekt zakończono, a wszystkie związane z nim dokumenty zniszczono.

wormwood

„Wormwood” zawiera liczne rozmowy z Ericiem Olsonem oraz innymi osobami związanymi ze sprawą oraz fabularne wstawki obrazujące przebieg autentycznych wydarzeń, w których zagrali m.in. Peter Sarsgaard („Jackie”, „Pakt z diabłem”), Molly Parker („House of cards”) czy Bob Balaban („Moonrise Kingdom”, „Grand Budapest Hotel”). Rozdziały tej demaskującej sekrety CIA produkcji będą dostępne na platformie Netflix od 15 grudnia 2017 roku.

Natalia Hluzow
Tagi: Seriale Netflix