28.10.2016 10:02

Kryminały J.K. Rowling staną się serialem

Kariera J.K. Rowling to jak wiadomo nie tylko świat literatury, ale też filmu. Autorka działała także na małym ekranie, a teraz szykuje się jej powrót na pole seriali telewizyjnych.

Kryminały J.K. Rowling staną się serialem
foto: Dan Wooller / REX / Shutterstock / East News; materiały prasowe

16 listopada 2016 Rowling powróci do kin ze swoimi „Fantastycznymi zwierzętami i jak je znaleźć” (film w Polsce 2 dni później), a spin-off rozgrywający się w świecie Harry'ego Pottera doczeka się w sumie aż pięciu części. Na tym jednak nie koniec.

Po serii o młodym czarodzieju autorka napisała „Trafny wybór”, który w 2015 roku trafił na mały ekran. Była to koprodukcja HBO i BBC. Akcja trzyczęściowego miniserialu toczyła się na pozornie sielskiej, angielskiej prowincji w malowniczym miasteczku Pagford. Tu jednak rozgrywa się walka, gdzie przeciwko sobie stają biedni i bogaci, nastolatkowie i rodzice, żony i mężowie, nauczyciele i ich uczniowie. Tak ujawnia się prawdziwa natura mieszkańców.

 HBO postanowiło dalej współpracować z J.K. Rowling i tym samym zapowiedziano powstanie serialu opartego na serii „Cormoran Strike”. Ktoś może słusznie zauważyć, że na okładce widnieje przecież nazwisko Roberta Galbraitha. Tak, ale jest to pseudonim używany przez Rowling. Cykl składający się z trzech powieści „Wołanie kukułki”, „Jedwabnik” i „Żniwa zła”, został zapoczątkowany w 2014 roku. W 2017 ma się ukazać 4. odsłona. Całość opowiada o weteranie wojennym, Cormoranie Strike'u, który staje się prywatnym detektywem prowadzącym małe biuro w Londynie.

„Wołanie kukułki” ma się zamknąć w trzech godzinach, podczas gdy dwie kolejne adaptacje mają trwać po dwie godziny. J.K. Rowling będzie pełnić rolę producenta wykonawczego, zaś reżyserować będzie Michael Keilor („Line of Duty”) na podstawie scenariusza Toma Edge'a („The Midnight Beast”). Na ekranie w głównego bohatera wcieli się Tom Burke („Tylko Bóg wybacza” czy też serial „Muszkieterowie”).

Zdjęcia do serialu maja ruszyć jeszcze tej jesieni w Londynie. 

Robert Skowronski
Tagi: Seriale