26.03.2018 14:36

Netflix skrytykowany za to, że jego bohaterowie za dużo palą

Promująca styl życia wolny od tytoniu organizacja The Truth Initiative wzięła pod lupę 14 najpopularniejszych współczesnych seriali i sprawdziła, w których z nich bohaterowie najczęściej pozwalają sobie na „dymka”.

Netflix skrytykowany za to, że jego bohaterowie za dużo palą
foto: kadr z wideo

W XXI wieku palenie tytoniu wydaje się passe. Dziś trendy jest być zdrowym i aktywnym – młodzi ludzie zamiast używek chętniej wybierają sport i posiłki „fit”, co się im oczywiście chwali.

Nie znaczy to jednak, że używki skazane są na wymarcie. Choć daleko nam do czasów, gdy wręcz w dobrym tonie było palić papierosy, a dymem zaciągał się dosłownie każdy elegancki człowiek, to przemysł tytoniowy chyba wciąż ma się nieźle.

Dawniej za popularność papierosów w dużej mierze odpowiadało kino i telewizja. W wykonaniu wielkich gwiazd ekranu palenie wydawało się bardzo stylowe, a nawet sexy – z pewnością niejeden z nas, widząc Umę Thurman w „Pulp Fiction” czy Helenę Bonham Carter w „Fight Club” nabrał ochoty na dymka.

Dziś znacznie trudniej zobaczyć na ekranie palacza, co nie znaczy, że ich już w filmach nie ma. Amerykańska organizacja The Truth Initiative, która działa na rzecz uświadamiania opinii publicznej o szkodliwości palenia tytoniu uważa, że we współczesnych serialach jest za dużo palenia, a w tej zgubnej czynności przodują postaci Netfliksa.

Organizacja zbadała 14 najpopularniejszych seriali wśród widzów w grupie wiekowej 15-24, w tym 7 produkowanych dla platformy Netflix. Wzięła pod uwagę odcinki z lat 2015-2016. Okazało się, że w serialach Netfliksa było aż 319 scen z tytoniem w tle, co jest liczbą ponad dwukrotnie wyższą, niż w przypadku badanych seriali innych stacji razem wziętych.

Najwięcej „papierosowych” scen znalazło się w serialu „Stranger Things”, bo aż 182. W czołówce są także „Orange Is The New Black”(45), „House Of Cards” (41), „Pełniejsza chata” (22) i „Making A Murderer” (20.) Najwyżej notowanym „nie-Netfliksowym” serialem był „The Walking Dead” telewizji AMC z 94 przykładami użycia tytoniu, co dało mu 2. pozycję w rankingu.

Czy Francja zakaże papierosów w filmach?

Coraz częściej słyszy się głosy, nawołujące do całkowitego zakazu „promowania” tytoniu w kinematografii. Agnès Buzyn, francuska minister zdrowia niedawno stwierdziła, że papierosy powinny zniknąć z francuskich filmów. Oczywiście jej pomysł nie wszystkim się spodobał – papieros to nieodłączny atrybut bohaterów wielu klasycznych filmów znad Sekwany.

Czy bohaterowie seriali powinni palić papierosy?

Maciej Koprowicz
Tagi: Film Seriale Netflix