12.07.2018 15:43

Odcinek serialu „Pokemon” nie zostanie wyemitowany w USA. Zawiera rasistowską scenę?

1005. odcinek popularnego anime był prezentowany w Japonii, ale wycofano go z dystrybucji międzynarodowej. To nie pierwszy taki przypadek w historii serialu.

Odcinek serialu „Pokemon” nie zostanie wyemitowany w USA. Zawiera rasistowską scenę?
foto: kadr z wideo

21. sezon anime o kieszonkowych potworach, „Sun & Moon: Ultra Adventures” (w Polsce jako „Pokemon: Słońce i Księżyc”) prawdopodobnie nie będzie emitowany na świecie w całości. Dystrybutorzy serialu wyciągnęli nauczkę z doświadczeń z przeszłości i postanowili w międzynarodowej emisji pominąć odcinek, który mógłby wywołać kontrowersje, szczególnie na największym rynku – w Stanach Zjednoczonych.

Chodzi o 1005. odcinek serialu, a 64. odcinek trwającej serii, zatytułowany „Satoshi to nagetsukesaru! yujo no tacchidaun ! !” („Satoshi and Nagetukesaru! A Touchdown of Friendship!!”). W epizodzie tym główny bohater, Ash Ketchum spotyka plemię przypominających lemury bądź małpy Pokemonów, Passimian (w wersji japońskiej Nagetsukesaru). Aby zdobyć ich zaufanie, Ash ubiera się w kostium Passimiana i maluje twarz ciemną farbą, by upodobnić się do jednego z nich.

„Pokemon” - rasistowski odcinek?

W Stanach Zjednoczonych malowanie twarzy na ciemny kolor budzi jak najgorsze skojarzenia. Kojarzy się z tak zwanym blackface, czyli popularnym przed laty w kinie i w teatrze zabiegiem malowania twarzy białych aktorów czarną farbą, aby upodobnić ich do osób czarnoskórych. Aktorzy stosujący blackface w swoich rolach często odtwarzali stereotypy dotyczące Afroamerykanów. Blackface kojarzy się także z dyskryminacją czarnoskórych, ponieważ we wczesnych latach kina w filmach występowali niemal wyłącznie biali. Kiedy na ekranie pojawiała się postać czarnoskóra, na przykład szekspirowski Otello, po prostu malowano twarz białego aktora na czarno.

„Pokemon” w USA emituje stacja Disney XD. Kierownictwo stacji zdecydowało się pominąć problematyczny odcinek, zamiast niego emitując następny w kolejności. Nie podano jednak żadnego oficjalnego uzasadnienia tej decyzji. 1 marca 2018 odcinek mogli obejrzeć widzowie w Japonii.

Blackface w „Pokemon”

To nie pierwszy przypadek kontrowersji wokół „Pokemon”, związanych z rzekomym blackface na ekranie. W 38. odcinku serialu, „Holiday Hi-Jynx”, wyemitowanym w USA w grudniu 1999, pojawił się Pokemon o nazwie Jynx, przypominający kobietę o bujnych kształtach, czarnej twarzy i pełnych ustach. Uznano, że wygląd Pokemona nawiązuje do stereotypów związanych z osobami czarnoskórymi. Po emisji odcinek szybko wycofano z rotacji. W 2012 poddano go edycji – skórę Jynx zmieniono na fioletową.

Maciej Koprowicz
Tagi: Seriale Pokemon Anime