22.09.2018 14:42

Najlepsze odcinki „Przyjaciół” na 24. urodziny serialu

Serial „Przyjaciele” kończy właśnie 24 lata. Z tej okazji postanowiliśmy przypomnieć najlepsze odcinki tej jednej z najsłynniejszych produkcji w historii telewizji.

Friends najlepsze odcinki Przyjaciół
foto: kadr z serialu „Przyjaciele”/EAST NEWS

22 września 1994 roku o godzinie 20:30 21,5 mln widzów w USA po raz pierwszy zobaczyło na ekranie Rachel, Monikę, Phoebe, Rossa, Chandlera i Joeya. Paczka przyjaciół z Manhattanu, reprezentująca nowoczesne wówczas podejście do życia, związków, randkowania i walki płci, niemal od razu skradła serca widowni. Z czasem serial tylko zyskiwał na popularności, a miłość fanów do stałych bywalców Central Perku wzrastała z każdym sezonem. Miłośnicy „Przyjaciół” dorastali razem z ulubionymi bohaterami, śmiali się i płakali, przeżywali wraz z nimi rozterki i cieszyli się z ich sukcesów.

Po 10 latach emitowania „Przyjaciół” serial zakończył się, by już nigdy nie powrócić na antenę. Pewien etap w historii telewizji został zamknięty, a w miejsce „Friends” zaczęły pojawiać się inne, podobne produkcje (z „Jak poznałem Waszą matkę” na czele), czerpiące pełnymi garściami z tego, co Marta Kauffman i David Crane stworzyli w swoim serialu. I choć dla wielu współczesnych widzów „Przyjaciele” są już tylko reliktem lat 90., żaden z późniejszych seriali o grupie ok. 30-letnich znajomych nie odcisnął takiego piętna na popkulturze, jak ta pionierska produkcja NBC.

Zapewne każdy fan zgodzi się ze stwierdzeniem, że nawet po wielokrotnym obejrzeniu 236 wyemitowanych epizodów „Przyjaciół”, nie sposób wybrać kilkunastu najlepszych. Zadaliśmy sobie jednak ten trud i wyłoniliśmy TOP 15 epizodów na 24-lecie „Przyjaciół”! Ostrzegamy – to lista absolutnie subiektywna. A jako że nie potrafiliśmy zdecydować, które są najbardziej ulubione, przedstawiamy ją w porządku chronologicznym.

Najlepsze odcinki serialu „Przyjaciele”

Przyjaciele najlepsze odcinki

1. Przyjaciele s01e18 – „Ten z pokerem”

Każdy, kto dorastał w latach 90., wie, czym jest „Ross & Rachel Relationship”. Wątek ten został wprowadzony w pierwszym odcinku serialu i doczekał się finału w ostatnim. W 18. epizodzie pierwszego sezonu Ross po raz kolejny daje dowód swojej miłości do Rachel, dając się jej ograć w pokera. Meritum odcinka stanowi natomiast przewrotna opowieść o dziewczynach udowadniających facetom, że znają się na kartach tak samo, jak oni. W odcinku pojawia się też bardzo istotna dla serialu postać - mały przyjaciel Rossa imieniem Marcel.

2. Przyjaciele s02e24 – „Ten z weselem Barry’ego i Mindy”

Postać Rachel poznajemy w dniu ucieczki sprzed ołtarza, gdzie zostawiła swojego nudnego narzeczonego Barry'ego. Szybko okazuje się, że Barry zdradzał ją z jej przyjaciółką, za którą postanowił wyjść w 2. sezonie serialu. Mimo wszystko Rachel godzi się na uczestnictwo w ceremonii, a nawet bycie jedną z druhen. Wszystko idzie oczywiście nie tak, a już na samym weselu bohaterka dowiaduje się, jakie plotki rozpuszczał o niej były narzeczony. Moment, w którym decyduje się wyjść na scenę i utrzeć nosa parze młodej, przy okazji przezwyciężając jedną ze swoich największych traum z dzieciństwa, jest po prostu bezcenny.

W ostatnim odcinku 2. sezonu ma też miejsce bardzo ważne wydarzenie w życiu Moniki - rozstaje się z Richardem, którego długo będzie uważać za miłość swojego życia.

3. Przyjaciele s03e01 – „Ten z fantazją o księżniczce Lei”

Jako, że serialowi przyjaciele są uczestnikami kultury, w odcinkach przewija się mnóstwo nawiązań do słynnych produkcji filmowych czy telewizyjnych. Odniesienie do „Star Wars” pojawia się oczywiście na płaszczyźnie relacji damsko-męskich, przy okazji komentując różnice między męsko-męskimi i damsko-damskimi rozmowami o seksie. Finał całej sytuacji jest absolutnie rozbrajający.

4. Przyjaciele s04e01 – „Ten z meduzą”

Motyw z meduzą z pierwszego odcinka 4. sezonu „Przyjaciół”, będący parodią rozmaitych tajemniczych historii o mrocznych sekretach łączących grupę znajomych, można jedynie podsumować stwierdzeniem - „To się nazywa prawdziwa przyjaźń!”.

5. Przyjaciele s04e12 – „Ten z embrionami”

„Ten z embrionami” to nie tylko obraz zabawnej rywalizacji między przyjaciółmi, którzy chcą sobie udwodnić, kto o kim wie więcej. To jeden z tych odcinków, który popycha akcję do przodu. Rachel i Monika zakładają się z Chandlerem i Joeyem, w efekcie czego tracą swoje mieszkanie. W międzyczasie Phoebe dowiaduje się, że udało jej się zajść w ciążę i że urodzi bliźniaki swojemu bratu i bratowej.

6. Przyjaciele s04e24 – „Ten z weselem Rossa cz.2”

Finałowy odcinek 4. sezonu to jeden z najważniejszych epizodów całego serialu. To właśnie w nim rozpoczyna się związek Moniki i Chandlera, a Ross myli imię swojej przyszłej żony... w chwili zaślubin.

7. Przyjaciele s05e14 – „Ten, w którym wszyscy się dowiadują”

Wspólna noc Moniki i Chandlera w Londynie przekształciła się w regularny związek. Para nie chce jednak powtarzać błędów Rossa i Rachel, dlatego swoją relację utrzymuje w sekrecie. Jednak przed prawdziwymi przyjaciółmi nic się nie ukryje i wkrótce wszyscy po kolei dowiadują się o ich romansie. Dziewczyny czują się urażone, że nie poznały prawdy z ust Moniki, postanawiają więc zadrwić sobie z przyjaciół, udając, że Phoebe ma ochotę na Chandlera. Ale świeżo upieczona para już o tym wie i nie zamierza się poddać. „Ten, w którym wszyscy się dowiadują” to jeden z najzabawniejszych odcinków serialu z jednym z najromantyczniejszych finałów.

Natalia Hluzow
Tagi: Seriale Przyjaciele Friends