07.05.2019 14:38

"The Act": O czym jest serial dostępny na HBO GO?

"The Act" jest nowym serialem dostępnym na platformie HBO GO. O czym opowiada produkcja?

"The Act", foto: materiały promocyjne
"The Act", foto: materiały promocyjne

Platforma HBO GO oferuje szeroki wachlarz wszelkiej maści seriali, zarówno fabularnych jak i dokumentalnych. Oprócz flagowych produkcji, jak "Gra o tron" i "Rodzina Soprano", znajdziemy tam całą masę mniej znanych, acz ambitnych i wartych uwagi produkcji. Właśnie do tego grona zalicza się serial "The Act".

"The Act" - o czym jest?

Serial "The Act" to wyprodukowana przez Hulu produkcja z gatunku true crime, będąca antologią opartą na prawdziwych przypadkach kryminalnych. Pierwszy sezon, który dostępny jest na platformie HBO GO, zadebiutował 20 marca 2019 roku i opowiada historię Dee Dee Blanchard i jej córki Gypsy. Dee Dee to kobieta, która wiele w życiu przeszła - ojciec jej córki porzucił ją, gdy była w ciąży, a następnie jej dom został zniszczony przez huragan Katrina. Do tego sama wychowywała córkę Gypsy, która wymagała całodobowej opieki, z uwagi na liczne schorzenia. Dziewczyna poruszała się na wózku, pokarm należało podawać jej dojelitowo, do tego cierpiała między innymi na białaczkę, epilepsję, astmę i szmery w sercu. Choć Dee Dee nie podjęła żadnej pracy, ponieważ zajmowała się córką, obie nie cierpiały z powodu problemów finansowych, gdyż otrzymywały olbrzymią pomoc od licznych fundacji i osób chcących wspomóc chorą dziewczynkę przesyłając im pieniądze.

Foto: Rex Features/East News
Najlepsze seriale dokumentalne na HBO GO
Najlepsze seriale dokumentalne na HBO GO
Przeczytaj także Najlepsze seriale dokumentalne na HBO GO. "Leaving Neverland" i inne

Gypsy Rose Blanchard - czy naprawdę była chora?

W pewnym momencie okazało się jednak, że Gypsy nigdy tak naprawdę chora nie była, a za wszystkim stała jej matka, która wmawiała liczne schorzenia dziewczyny nie tylko reszcie świata, wyłudzając w ten sposób pieniądze, ale również własnej córce, którą całkowicie od siebie uzależniła. Od dziecka faszerowała dziewczynę rozmaitymi lekami, które wywoływały spustoszenie w jej organizmie. Był to zatem klasyczny przykład zaburzenia psychicznego, zwanego zastępczym zespołem Münchhausena, lub przeniesionym zespołem Münchhausena. Zaburzenie to (w dużym skrócie) polega na tym, że chory świadomie wywołuje u innej osoby (zazwyczaj dziecka) liczne schorzenia, by mieć poczucie osoby potrzebnej i niezbędnej do życia.

Foto: Rex Features/East News

Zobacz też: >> Najlepsze filmy dokumentalne na HBO GO <<

"The Act" - morderstwo Dee Dee Blanchard

Gypsy Blanchard wymknęła się jednak matce spod kontroli i postanowiła rozpocząć nowe życie z chłopakiem poznanym przez Internet, którego wpierw namówiła do zamordowania swojej matki. W serialu "The Act" śledzimy przekrój życia Gypsy od momentu, w którym zaczyna dojrzewać, a następnie buntować się przeciw matce. Następnie śledzimy przygotowania do pozbycia się rodzicielki, a w końcu dokonanie na niej mordu i ucieczkę Gypsy ze swym chłopakiem Nickiem. Finał 1. Sezonu "The Act" przedstawia z kolei przebieg procesu przeciw Gypsy i Nickowi, ich linię obrony oraz przede wszystkim moralny dylemat wymiaru sprawiedliwości i opinii publicznej co do tego, czy Gypsy powinna zostać potraktowana jako przestępca, czy ofiara?

W rolach Dee Dee i Gypsy Blanchard wystąpiły kolejno Patricia Arquette i znana głównie z filmów grozy Joey King. Chłopaka głównej bohaterki, Nicka Godejohna, zagrał Calum Worthy.

Filmy na CDA
Filmy na CDA
Przeczytaj także TOP 10: Najlepsze filmy dokumentalne na CDA Premium

"Kochana mamusia nie żyje"

W bibliotece platformy HBO znajduje się również film dokumentalny traktujący o losach Dee Dee i Gypsy, zatytułowany "Kochana mamusia nie żyje". Zawiera on kulisy sprawy sądowej oraz wypowiedzi Gypsy i bliskich jej osób. Serial "The Act" ma stanowić antologię, co oznacza, że w drugim sezonie produkcji zobaczymy zupełnie inną historię, również opartą na faktach. Na ten moment jednak nie wiadomo, czego dotyczyć będzie kontynuacja.

Zobacz też: >> TOP 10 najlepszych dokumentów Netflixa <<

Tagi: Seriale HBO GO