05.04.2018 11:38

Twórcy „Stranger Things” odpowiedzieli na oskarżenia o plagiat

Bracia Duffer stanowczo zaprzeczyli oskarżeniom Charliego Kesslera, który pozwał twórców o kradzież jego pomysłów. Według niego, Dufferowie podczas pisania „Stranger Things” opierali się na jego krótkometrażowym projekcie „Montauk”.

Bracia Duffer
foto: Jordan Strauss/Invision/AP/Fotolink

Na początku kwietnia 2018 roku, reżyser Charlie Kessler, autor krótkometrażówki „Montauk” oraz scenariusza pełnometrażowego filmu „The Montauk Project”, złożył do sądu sprawę, w której domaga się, by bracia Duffer przestali używać jego konceptu i zniszczyli wszystkie materiały oparte na tym koncepcie, a ponadto żąda odszkodowania złożonego z utraconych zysków i dodatkowego zadośćuczynienia za wyrządzone szkody.

Prawnik twórców „Stranger Things”, Alex Kohner, stwierdził, że zarzuty pana Kesslera są całkowicie bezpodstawne:

"

Nie miał on żadnego wpływu na proces twórczy serialu „Stranger Things”. Jego zarzuty są kompletnie bezpodstawne. Bracia Duffer nie widzieli żadnego filmu pana Kesslera, ani nie planowali z nim żadnego projektu. To jest tylko próba zarobienia na czyimś sukcesie. "

Czarne chmury nad Stranger Things

Ciężko stwierdzić jak potoczy się sprawa między Kesslerem a braćmi Duffer. Definitywnie sprawa byłaby jaśniejsza do zrozumienia, gdyby filmy „Montauk” i „The Montauk Project” (swoją drogą mocno inspirowane filmami found-footage, takimi jak „Blair Witch Project”) były dostępne do obejrzenia w sieci. Niestety reżyser usunął je ze swojego profilu na Vimeo, a produkcji nie ma również na żadnej z platform streamingowych. 

Co ciekawe, „Stranger Things” pierwotnie nazywało się właśnie „Montauk”. Nawet pierwsze materiały prasowe udostępnione przez Netfliksa opowiadały o serialu znanym właśnie pod takim tytułem. Dopiero potem bracia Duffer postanowili przenieść akcję serialu z Montauk, w stanie Nowy Jork do fikcyjnego Hawkins w Indianie. W końcu obydwie produkcje są zainspirowane również wydaną w 1992 roku książką „The Montauk Project: Experiments in Time”, której fabuła łudząco przypominała historię w hitowym serialu braci Duffer.

Co z 3. sezonem Stranger Things?

Na razie nie ma więcej informacji na temat rozprawy sądowej, ale na pewno będziemy informowali o przebiegu zdarzeń. Nie wiadomo również, czy proces będzie miał wpływ na prace nad 3. sezonem „Stranger Things”, które ruszyły kilka dni przed wpłynięciem pozwu do sądu. Na razie dokładna data premiery nowych epizodów serialu nie jest znana.

Kamil Kacperski
Tagi: Seriale Stranger Things