08.05.2018 18:23

„Westworld 2”: PETA oskarżyła HBO o wykorzystywanie maltretowanych zwierząt w serialu

Międzynarodowa organizacja działająca na rzecz ochrony zwierząt oskarżyła twórców 2. sezonu „Westworld” oraz stację HBO o wykorzystywanie w serialu słoni, nad którymi znęcano się podczas tresury.

słonie w Westworld 2
foto: kadr z serialu "Westworld"

Stacja HBO znalazła się pod ostrzałem międzynarodowej organizacji PETA, która zarzuciła twórcom i producentom serialu „Westworld”, że w wyemitowanym 6 maja 2018 odcinku Westworld s02e03 wystąpiły słonie pochodzące z filmy Have Trunk Will Travel, która znęca się nad zwierzętami.

 „Westworld 2”: obrońcy zwierząt skrytykowali HBO

Według ekspertów z organizacji PETA, w wyemitowanym ostatnio odcinku „Westworld 2” pojawił się słoń o imieniu Tai, nad którym znęcano się w ramach działalności firmy Have Trunk Will Travel oferującej udostępnianie słoni w ramach przemysłu rozrywkowego. Na dowód niecnych praktyk przedsiębiorstwa przypomniano materiał wideo zrealizowany w 2011 roku przez Animal Defenders International, dokumentujący metody tresury stosowane przez firmę, podczas których zwierzęta są m.in. rażone prądem.

Po emisji nowego odcinka 2. sezonu „Westworld” PETA zwróciła się do HBO oraz opublikowała oświadczenie, w którym nawołuje, by zaprzestać wykorzystywania żywych zwierząt w filmach i serialach. Jak czytamy:

"

Zwierzęta wykorzystywane w produkcjach filmowych i telewizyjnych są często przetrzymywane w ekstremalnych i stresujących warunkach, pozbawione wszystkiego, co jest dla nich naturalne i ważne  i maltretowane podczas treningów, włączając w to bicie, rażenie prądem i popychanie ankusami, co ma je zmusić do pozostania na planie zdjęciowym. "

HBO odpowiedziało na zarzuty obrońców zwierząt

HBO w odpowiedzi na zarzuty obrońców praw zwierząt wystosowało oświadczenie, w którym stacja zaprzeczyła, jakoby miała jakikolwiek związek z maltretowaniem słoni i innych stworzeń na planie serialu. Pełna treść informacji poniżej:

"

Wszystkie zwierzęta biorące udział w serialach HBO są traktowane z najwyższą troską i szacunkiem dla ich zdrowia, bezpieczeństwa i dobrego samopoczucia. Certyfikowany przedstawiciel ds. bezpieczeństwa z organizacji American Humane był obecny za każdym razem, kiedy zwierzęta brały udział w akcji na planie „Westworld”. Organizacja potwierdziła, że zwierzęta były dobrze traktowane, a produkcja otrzymała oznaczenie „Podczas realizacji nie ucierpiało żadne zwierzę”. Przyglądamy się okolicznościom związanym z archiwalnym materiałem wideo, które ukazuje jednego ze słoni wykorzystanych w serialu. Oczywiście, żaden fragment tego materiału nie został nakręcony podczas naszej produkcji i w żaden sposób nie odzwierciedla praktyk stosowanych na naszych planach zdjęciowych. "

Los zwierząt podczas realizacji filmów i seriali

Torturowanie zwierząt podczas realizacji filmów to coś, z czym obrońcy przyrody zmagają się od wielu lat. Dziś zasady panujące w przemyśle filmowym stały się o wiele bardziej humanitarne wobec wszelkich stworzeń, jednak jeszcze nie tak dawno powstawało wiele filmów, w których zabijano zwierzęta bez żadnego szacunku dla ich życia.

HBO również nie pierwszy raz musi tłumaczyć się z powodu tego, jak traktuje się zwierzęta podczas realizacji ich produkcji. W 2012 anulowano serial „Luck” z Dustinem Hoffmanem po śmierci 4 koni. Tresowane zwierzęta pojawiały się również w produkcjach „Dolina krzemowa”, „Czarnoksiężnik z krainy Oz” czy „Pozostawieni”.

Dlatego też PETA od dawna wychodzi z propozycją, by żywe zwierzęta na planach filmowych zastępować stworzeniami generowanymi komputerowo. W czasach, kiedy technologia CGI jest na najwyższym poziomie, a seriale posiadają budżety wielkich kinowych produkcji, nic nie stoi na przeszkodzie, by rozważyć taką opcję.

Natalia Hluzow
Tagi: News Seriale HBO Westworld