20.02.2018 15:33

Czy w przyszłości ludzkość czeka proces odwrotny do ewolucji? Zobacz zwiastun filmu „Involution”

Co się stanie, jeśli nagle ludzkość zacznie się cofać w rozwoju? Na to pytanie stara się opowiedzieć rosyjski thriller science fiction „Involution”.

Czy w przyszłości ludzkość czeka proces odwrotny do ewolucji? Zobacz zwiastun filmu „Involution”
foto: kadr z filmu Involution

Przyszłość to temat wielu dzieł kultury. Film pozwolił ludzkości spełniać sny na jawie i dać namiastkę światom, których wcześniej nikt nigdy nie widział. Nie bez powodu przyszłe losy świata tak bardzo rozpalają filmowców od początków istnienia tego medium. Świat idzie do przodu, nam ciągle się wydaje, że kiedyś było lepiej, za to ludzkość powoli cofa się w rozwoju. Prawdopodobnie ta myśl była inspiracją filmu „Involution”, w którym ludzie zaczynają zachowywać się jak dzikie istoty.

„Involution” - o co chodzi w filmie?

Reżyserem tego thrillera science fiction jest Rosjanin Pavel Khvaleev znany z równie mrocznej produkcji zatytułowanej „III”. W niedalekiej przyszłości proces darwinowskiej ewolucji nagle dochodzi do swojego punktu szczytowego i zaczyna gwałtownie się cofać. Tytuł odnosi się do naukowego terminu „inwolucja”, który oznacza zanik, zwijanie się, odwrócenie jakiejś czynności. Ludzkość zaczyna się stopniowo pogrążać w chaosie. Do głosu dochodzą najbardziej podstawowe instynkty i wkrótce rozwinięta społeczność, zaczyna przypominać stado dzikich zwierząt. Dość sugestywnie zaprezentowano to w zwiastunie filmu. 

W sieci pojawił się również plakat filmu „Involution”. 

Involution

W produkcji Khvaleeva wystąpili Dennis Hurley, Ryan Masson oraz Alyona Konstantinova. Za scenariusz odpowiedzialni są Vladimir Burtcev i Aleksandra Khvaleeva. Filmowi towarzyszą posępne hasła: „Zniszcz się - ocal planetę” oraz „To nie jest film, to werdykt”. Patrząc na otaczający nas świat trudno nie zgodzić się z twierdzeniem, że ludzkość wkrótce czeka zagłada. Można się jedynie pocieszyć, że ludzie wcale się nie zmieniają, tylko w czasach przed Internetem nie było tak głośno o ludzkiej głupocie.

Nie wiadomo, kiedy dokładnie produkcja trafi do dystrybucji, ale premiera planowana jest na rok 2018. Biorąc pod uwagę, że „Involution” to rosyjski film, całkiem możliwe, że w naszym kraju będzie łatwiej dostępny niż w dalszych krajach, chociaż obsada i język, którym posługują się bohaterowie, wskazują raczej na chęć podbicia zachodnich rynków. 

Czy ludzkość cofa się w rozwoju?

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Zwiastuny