07.08.2018 16:40

„Kler”: dlaczego zwiastun filmu Smarzowskiego zniknął z sieci? Mamy odpowiedź dystrybutora

Zwiastun filmu „Kler” wywołał sporo emocji. Fani Wojtka Smarzowskiego byli zachwyceni zapowiedzią jego nowej produkcji, jednak trailer z pewnością nie przypadł do gustu wielu przedstawicielom Kościoła katolickiego. Czy to dlatego materiał zniknął z sieci?

Kler usunięty zwiastun
foto: kadr ze zwiastuna filmu „Kler”

6 sierpnia 2018 roku Kino Świat udostępniło oficjalny zwiastun filmu „Kler” Wojciecha Smarzowskiego, który tym razem postanowił wziąć pod lupę polskich księży. Trailer produkcji obfitował w sceny dosłownie obrazujące hasło promocyjne filmu – „Nic co ludzkie nie jest im obce”. W zwiastunie obnażono wiele przywar pojawiających się w filmie przedstawicieli stanu duchownego - pijaństwo, żądzę, a przede wszystkim chciwość, próżność i pychę. Niecałe 24 godziny po upublicznieniu zwiastuna „Kleru”, materiał został usunięty przez dystrybutora z oficjalnych źródeł. Trailer filmu nie jest obecnie dostępny.

Kler Wojciecha Smarzowskiego zwiastun

Dlaczego usunięto zwiastun filmu „Kler”?

O przyczynę zniknięcia trailera filmu „Kler” zapytaliśmy u źródeł. W odpowiedzi na nasz e-mail, z działu PR dystrybutora Kino Świat otrzymaliśmy następującą informację:

"

Byliśmy zmuszeni usunąć zwiastun z sieci. Dokonujemy w nim drobnej, kosmetycznej zmiany. Jutro pojawi się nowy plik. "

O jaką zmianę chodzi i czego będzie dotyczyła? Czy w zwiastunie wyłapano błąd, który wymagał poprawki? A może któraś ze scen okazała się za mocna dla katolickich odbiorców i twórcy zostali skłonieni przez władze Kościoła do jej usunięcia? O tym przekonamy się, kiedy nowa wersja zwiastuna pojawi się w sieci.

„Kler” Wojciecha Smarzowskiego - kiedy premiera?

nowym filmie Smarzowskiego zobaczymy wiele gwiazd polskiego kina na czele z Januszem Gajosem, Robertem Więckiewiczem, Arkadiuszem Jakubikiem, Jackiem Braciakiem Joanną Kulig, a także Katarzynę Herman, Izabelę Kunę, Roberta Wabicha, Rafała Mohra i Henryka Talara. 

„Kler” to opowieść o Kościele katolickim ukazana „od strony zakrystii”. Przedstawicielom polskiego duchowieństwa będziemy przyglądać się przez pryzmat historii czterech księży: robiącego karierę Lisowskiego (Braciak), jego pazernego zwierzchnika abp. Mordowicza (Gajos), ulegającego cielesnym żądzom wiejskiego proboszcza Trybusa (Więckiewicz) i otoczonego przez podejrzliwych wiernych Kukuły (Jakubik).

Nowy film Smarzowskiego zadebiutuje na 43. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, gdzie będzie walczyć o Złote Lwy. Ogólnopolska premiera produkcji nastąpi 28 września 2018 roku.

Natalia Hluzow
Tagi: News Wojciech Smarzowski polskie filmy Kler