07.08.2018 17:12

Zwiastun filmu o Lizzie Borden. Kim była dziewczyna oskarżona o zamordowanie ojca i macochy?

Nowy film z Chloë Sevigny i Kristen Stewart w rolach głównych opowie o głośnej sprawie Lizzie Borden, której proces zelektryzował opinię publiczną z końcem XIX wieku.

Lizzie Borden film
foto: kadr ze zwiastuna filmu "Lizzie"

„Lizzie” to nowa produkcja w reżyserii Craiga Williama Macneilla („The Boy”), w której tytułową rolę zagrała Chloë Sevigny. Aktorka znana przede wszystkim z „Dogville”, „American Psycho” czy „American Horror Story” wciela się w słynną (szczególnie w amerykańskiej popkulturze i kryminologii) Lizzie Borden, która w 1892 roku stanęła przed sądem za zamordowanie toporem swojego ojca i macochy. Sevigny na ekranie partneruje Kristen Stewart w roli pokojówki i kochanki głównej bohaterki, Bridget Sullivan. Jak prezentuje się oficjalny zwiastun „Lizzie”?

Lizzie zwiastun

Lizzie Borden – kim była oskarżona w słynnym procesie?

Lizzie Borden urodziła się w 1860 roku w Nowej Anglii jako córka zamożnego przedsiębiorcy. Mężczyzna, choć pochodził z bogatej rodziny, samodzielnie doszedł do wielkiego majątku, co uczyniło z niego wielkiego skąpca. W domu Bordenów panowała napięta atmosfera. Lizzie i jej siostra Emma miały chłodne relacje zarówno z ojcem, jak i z macochą Abby, której nigdy nie nazywały matką.

4 sierpnia 1892 roku, według zeznań Lizzie i Bridget, dziewczyna znalazła ciało swojego ojca w salonie na parterze, o czym niezwłocznie poinformowała pokojówkę. Ciało macochy zostało znalezione nieco później w sypialni na piętrze.

O morderstwa oskarżono Lizzie, która miała zatłuc Andrew i Abby Borden toporem. Proces kobiety wzbudzał olbrzymie emocje opinii publicznej i był szczegółowo opisywany przez prasę. Choć Lizzie została ostatecznie uniewinniona, sprawa do dziś budzi wiele kontrowersji. Podczas procesu pojawiało się bowiem wiele niepokojących faktów, jak np. to, że Lizzie na kilka dni przed morderstwem usiłowała zakupić cyjanowodór, a po nim spaliła swoją sukienkę (rzekomo ubrudzoną farbą). Po uwolnieniu Lizzie nikt nie został aresztowany ani postawiony przed sądem za morderstwo Bordenów.

Lizzie Borden

„Lizzie” – zwiastun filmu o sprawie Lizzie Borden

Film Macneilla skupi się na dusznej atmosferze panującej w domu Bordenów, a nie na samym śledztwie czy słynnym procesie Lizzie Borden. Jak sugeruje zwiastun, twórcy postanowili zasugerować, że Lizzie miała wiele motywów, by zabić ojca i jego żonę, z których najważniejszym była jej kochanka – molestowana przez Bordena pokojówka.

W obsadzie „Lizzie” obok Chloë Sevigny i Kristen Stewart pojawią się Kim Dickens, Denis O’Hare, Jeff Perry, Fiona Shaw i Jamey Sheridan. Film swoją kinową premierę będzie miał 14 września 2018 roku.

Czy uważasz, że Lizzie Borden zabiła swojego ojca i macochę?

Natalia Hluzow
Tagi: News Zwiastuny Lizzie