26.09.2017 09:50

Polskie science fiction z Maanamem w tle. Zobacz zwiastun nowego filmu Bodo Koxa

W sieci pojawił się zwiastun filmu „Człowiek z magicznym pudełkiem” w reżyserii Bodo Koxa. To jedna z nielicznych prób stworzenia produkcji science fiction w polskiej kinematografii.

Polskie science fiction z Maanamem w tle. Zobacz zwiastun nowego filmu Bodo Koxa
foto: kadr z filmu

Polskie filmy science fiction dla większości kinomanów są abstrakcją. Co prawda powstało kilkadziesiąt produkcji z tego gatunku, ale o większości słyszało naprawdę małe grono. Te, którym się udało, jak „Seksmisja”, czy „Hydrozagadka” nie są czyste gatunkowo i większość widzów uznaje je w pierwszej kolejności za komedie. Ten stan rzeczy postanowił zmienić filmowiec, ukrywający się pod pseudonimem Bodo Kox. Do tej pory tworzył kino niezależne. Większym sukcesem był komediodramat „Dziewczyna z szafy”, który był naprawdę dobrym filmem. 

Tym razem Kox postanowił wziąć się za science fiction. W sieci ukazał się zwiastun do filmu „Człowiek z magicznym pudełkiem”, w którym znajdują się ważne elementu każdej produkcji fantastyczno-naukowej. Jest futurystyczne miasto (w tym przypadku Warszawa), podróżne w czasie oraz postapokliptyczny klimat. Obrazkom przygrywa Maanam w piosence „Krakowski spleen”. 

Historia zaprezentowana w zwiastunie nie jest może zbyt oryginalna, ale trzeba przyznać, że polskiej kinematografii brakuje science fiction. Dystrybutor Kino Świat przybliża nieco fabułę „Człowieka z magicznym pudełkiem”.

"

Warszawa, rok 2030. Wydawać by się mogło, że dla Adama (Piotr Polak) lepsze jutro było… wczoraj. Dotknięty zanikiem pamięci bohater musi zacząć wszystko od nowa. Przeprowadza się i rozpoczyna pracę w potężnej korporacji. Poznaje w niej atrakcyjną Gorię (Olga Bołądź), którą jest totalnie oczarowany. Początkowo dziewczyna opiera się jego zalotom, uparcie twierdząc, że nie jest w jej typie. Gdy jednak romans nabiera rumieńców, chłopak dokonuje niebywałego odkrycia. W swoim nowym mieszkaniu znajduje stare radio, które nadaje audycje z lat 50. Okazuje się, że niezwykły odbiornik emituje również fale umożliwiające teleportację. Podczas jednej z podróży w czasie Adam „utyka” w 1952 roku. Zaniepokojona nieobecnością ukochanego Goria podejmuje się fascynującej, ale i niebezpiecznej misji sprowadzenia go z powrotem. "

W rolach głównych wystąpili Olga Bołądź („Botoks”), a także debiutujący w tak poważnej roli Piotr Polak. W filmie zobaczymy również między innymi Arkadiusza Jakubika („Pod Mocnym Aniołem”), Agatę Buzek („Niewinne”), Wojciecha Zielińskiego („Zgoda”), Bartosza Bielenia („Na granicy”), Bartłomieja Firleta („Planeta Singli”), Sebastiana Stankiewicza („Amok”) oraz Helenę Norowicz („Zaćma”). Film został dostrzeżony na 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Był jedną z produkcji nominowanych do Złotych Lwów. Światowa premiera odbyła się w ramach 22. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Busan. Do zwykłej dystrybucji trafi 20 października 2017 roku. 

Nie wszyscy internauci są jednak zachwyceni filmem Koxa. Niektórzy porównują go do „Seksmisji” oraz zagranicznych hitów takich jak „12 małp”, „Matrix”, „Odwróceni zakochani”, a nawet „Blade Runner”. Trudno oceniać film po niespełna 3-minutowym zlepku fragmentów, ale końcówka zwiastuna rzeczywiście przypomina „Fight Club”. Mimo to, zapowiada się ciekawie.

Co sądzisz o filmie „Człowiek z magicznym pudełkiem”?

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Zwiastuny