10 ciekawostek o filmie "Kevin sam w domu"

Sergiusz Kurczuk
21.12.2018 15:07
10 ciekawostek o filmie "Kevin sam w domu" Fot. materiały promocyjne

W święta Bożego Narodzenia 2018 roku na antenie Polsatu znowu zagości film "Kevin sam w domu". Z tej okazji przygotowaliśmy 10 ciekawostek na jego temat.

Trudno wyobrazić sobie święta Bożego Narodzenia bez filmu "Kevin sam w domu". Emisja tej komedii familijnej w reżyserii Chrisa Columbusa w telewizji Polsat jest już niepisaną wigilijną tradycją. Ale nawet weterani, którzy mają za sobą kilkanaście seansów hitu z Macaulayem Culkinem w roli głównej, nie wiedzą wszystkiego na temat tej produkcji. Dlatego postanowiliśmy przygotować 10 ciekawostek dotyczących filmu "Kevin sam w domu"

"Kevin sam w domu" - 10 ciekawostek o świątecznym filmie

W 2017 roku Chris Columbus zdradził jedną z tajemnic dotyczących powstawania filmu "Kevin sam w domu". Chodziło o personalia niezbyt urodziwej dziewczyny Buzza, która pojawia się na zdjęciu w jednej ze scen. Po latach wyszło na jaw, że wcielił się w nią chłopiec. Wszystko po to, by nie urazić ewentualnych kandydatek do tej roli. To jednak nie wszystkie ciekawostki dotyczące słynnej produkcji. Poniżej znajdziecie 10 informacji na temat  "Kevina samego w domu".

1. Rola Kevina została napisana z myślą o Macaulayu Culkinie

Trudno wyobrazić sobie, że w rezolutnego chłopaka wciela się inny dziecięcy aktor, niż Macaulay Culkin. Tak samo uważał scenarzysta filmu John Hughes. Jednak młody gwiazdor nie był co do tego przekonany. Chris Columbus postanowił przesłuchać ponad stu kandydatów, by udowodnić Culkinowi, że się myli. Jednym z aktorów, który zgłosił się na casting, był Jeffrey Wiseman, który finalnie wystąpił jako sąsiad McCallisterów Mitch Murphy.

2. Rodziców Kevina mieli grać Harrison Ford i Carrie Fisher

Rodziców głównego bohatera zagrali Catherine O'Hara oraz John Heard. Początkowo brano jednak pod uwagę bardziej znanych aktorów. W matkę Kevina miały się wcielić Sigourney Weaver, Diane Keaton, Holly Hunter, Jodie Foster, Glenn Close, Geena Davis, Jamie Lee Curtis, Stockard Channing, Carrie Fisher, Kelly McGillis, Linda Hamilton, Helen Hunt, Laura Dern, Anjelica Huston, Sharon Stone, Michelle Pfeiffer, Jessica Lange, Daryl Hannah, Debra Winger lub Annie Potts. Natomiast ojca mógł zagrać Michael Douglas, Kevin Costner, Martin Sheen, Dan Aykroyd, John Travolta, Tom Skerritt, Bill Murray, James Belushi, Chevy Chase, Harrison Ford, Tom Hanks, Sean Penn, Mel Gibson, Sylvester Stallone, Rick Moranis, Dennis Quaid albo Jack Nicholson.

3. Jak powstał pomysł na film?

Chociaż ostatnio odkopano francuski horror z 1989 roku, do złudzenia przypominający film "Kevin sam w domu", twórcy nie inspirowali się zapomnianą niszową produkcją. Pomysł powstał podczas zdjęć do filmu "Wujaszek Buck", w którym Culkin przesłuchiwał opiekunkę za pomocą skrzynki na listy.

4. Dlaczego postać Joego Pesci nazywa się Larry?

Jeden z bandytów napadających dom McCallisterów nazywa się Harry Lime. Postać dostała to imię na cześć reżysera Orsona Wellesa. W filmie "Trzeci człowiek" z 1949 roku pojawiła się postać, która nazywała się tak jak bohater, w którego wcielił się Joe Pesci. Co ciekawe początkowo do roli zbira typowano Roberta De Niro, Danny'ego DeVito oraz Jona Lovitza. Gwiazdorzy odrzucili jednak propozycję udziału w filmie.

5. "Kevin sam w domu" w Księdze Rekordów Guinnessa

Produkcja w reżyserii Chrisa Columbusa trafiła do słynnej księgi, dzięki swojej popularności. "Kevin sam w domu" pobił rekord, zarabiając 533,000,000 dolarów i stając się komedią familijną z największym wynikiem w box office.

6. Jaki film ogląda Kevin?

W dwóch częściach serii o Kevinie pojawiają się fragmenty starego filmu, którego Kevin używa, by podawać się za dorosłego. W rzeczywistości produkcja pojawiająca się w "Kevinie samym w domu" została stworzona na potrzeby komedii, ale została zainspirowana istniejącym filmem gangsterskim - "Aniołowie o brudnych twarzach" z 1938 roku.

7. Piec goniący Kevina

Początkowo w filmie miały pojawić się sceny rodem z filmów fantasy, między innymi fragment, w którym Kevina ściga piwniczny piec. Sekwencja miała występować w śnie głównego bohatera. Finalnie z nich zrezygnowano, ponieważ okazały się zbyt kosztowne. Za wszystkie efekty specjalne odpowiedzialny był Kevin Nordine, który stworzył je w piwnicy rodzinnego domu w Chicago.

8. Tarantula na twarzy

Jednym z pamiętnych momentów filmu "Kevin sam w domu" jest scena, w której Marv (Daniel Stern) ma tarantulę na twarzy. Aktor nie zgodził się na duble, więc twórcy musieli nagrać ją za pierwszym podejściem. Co ciekawe, krzyk Marva dodano na etapie postprodukcji. Twórcy obawiali się, że wrzask może zdenerwować pająka.

9. Słodka pułapka

Inną pułapką stworzoną przez Kevina były bombki rozsypane pod oknem. Marv, który stracił buty w innej zasadzce, wszedł na ozdoby świąteczne bosymi stopami, boleśnie je kalecząc. W rzeczywistości bombki były wykonane z cukru, więc aktor nie doznał żadnych obrażeń.

10. Playboy Buzza

W jednej ze scen Kevin ogląda numer "Playboya" należący do jego brata. W filmie wykorzystano numer z lipca 1989 roku. Na rozkładówkę trafiła wówczas Erika Eleniak.

"Kevin sam w domu" w święta 2018

Teraz inaczej będziecie patrzeć na kolejne sceny w słynnej komedii. Produkcja trafi, jak co roku trafi na antenę Polsatu. "Kevin sam w domu" zostanie wyemitowany 24 grudnia 2018 roku o godzinie 20:05.

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.