23.11.2017 15:19

10 filmów i seriali science fiction opartych na prawdziwych wydarzeniach

Spotkania z UFO, tajemnicze eksperymenty rządowe, legendarne stworzenia widziane przez świadków - to tylko niektóre wątki pojawiające się w filmach i serialach science fiction. Sprawdź, które produkcje mają więcej wspólnego z rzeczywistością, niż Ci się wydaje.

10 filmów i seriali science fiction opartych na prawdziwych wydarzeniach
foto: kadry z filmów i seriali Z Archiwum X, Bliskie spotkania trzeciego stopnia, Stranger Things, Plazma

„Oparte na prawdziwych wydarzeniach” - ten napis bardzo często pojawia się na samym początku filmu. Czasem jest nadużywany, ale w niektórych niewiarygodnych historiach tkwi ziarnko prawdy. Jakiś czas temu stworzyliśmy zestawianie horrorów opartych na faktach. Tym razem weźmiemy pod lupę produkcje opowiadające o UFO, kryptydach i tajnych eksperymentach rządowych. Te tematy są ciągle żywe w świadomości twórców, ale przede wszystkim widzów. Oto 10 seriali i filmów science fiction opartych na prawdziwych wydarzeniach.

10. Dystrykt 9 (2009)

Trudno uwierzyć, że nowatorski film Neilla Blomkampa był inspirowany rzeczywistymi wydarzeniami. W końcu „Dystrykt 9” opowiada o kosmitach, którzy przylatują na Ziemię. Kiedy okazuje się, że obcy nie przybyli, by podbić nasz świat, rządy światowe robią z nich uchodźców, osadzając przybyszy w obozach przejściowych. Prywatna spółka postanawia bez względu na dobro kosmitów, wykorzystać ich, by zarobić. 

W tym przypadku prawdziwe wydarzenia nie dotyczą obcych, ale tego, jak zostali potraktowani przez światowych przywódców. Akcja filmu dzieje się w RPA. Jeszcze w latach 90. w tym afrykańskim kraju panował apartheid, czyli system polityczny oparty na segregacji rasowej. Czarnoskórzy mieszkańcy RPA byli na siłę oddzielani od białych obywateli, podobnie jak kosmici od ludzi w filmie Blomkampa.

9. Black Mirror (2011)

Ten serial był przełomem w podejściu do produkcji science fiction. Celnie punktował przywary współczesnego świata, snując mroczną wizję tego, co czeka ludzkość w niedalekiej przyszłości. Wiele elementów pojawiających się w tej antologii inspirowanych było prawdziwymi wydarzeniami lub prawdopodobnymi scenariuszami tego, co nas czeka, opartymi na trendach pojawiających się w teraźniejszości.

Na szczególną uwagę zasługuje jednak 1. odcinek 3. sezonu, zatytułowany „Nosedive”, w którym w krzywym zwierciadle pokazano, do czego może doprowadzić ciągłe ocenianie w mediach społecznościowych. Pomysł na stworzenie odcinka nie został zainspirowany jedynie aplikacjami w stylu Tindera. Chiński rząd od kilku lat pracuje nad systemem, który jeszcze bardziej pomógłby nadzorować obywateli. System miałby oceniać wartość mieszkańca w każdym aspekcie jego życia. 

8. Przepowiednia (2002)

Film z Richardem Gerem opowiada o tajemnicy, którą główny bohater odkrywa tuż po tragicznej śmierci swojej żony. Okazuje się, że kobieta miała wizje, w których pojawiał się Człowiek-ćma. Po jakimś czasie protagonista trafia w niewyjaśnionych okolicznościach do miasteczka, którego mieszkańcy są świadkami dziwnych zjawisk, poprzedzających różnego rodzaju tragedie.

Człowiek-ćma nie jest wymysłem reżysera „Przepowiedni”. W 1967 roku w Ohio doszło do wypadku, w którym zginęło 46 osób. Zawalił się most łączący dwa stany. Oficjalnie winna była stara konstrukcja mostu, ale pojawiły się głosy ludzi, którzy przed tragedią widzieli skrzydlate stworzenie wielkości człowieka. Według nich to Mothman (jak nazwano stwora) był odpowiedzialny za wypadek.

7. Inwazja: Bitwa o Los Angeles (2011)

W filmie z Aaronem Eckhartem w roli głównej dochodzi do zmasowanego ataku na Ziemię. Ostatnim bastionem zostaje Los Angeles. Dzielni żołnierze starają się ocalić naszą planetę przed kosmitami. Chociaż w rzeczywistości nie doszło do tak dramatycznych sytuacji jak w produkcji „Inwazja: Bitwa o Los Angeles”, w czasie drugiej wojny światowej nad Miastem Aniołów zauważono dziwne zjawisko.

W 1942 roku w środku nocy miasto pogrążyło się w mroku z powodu awarii prądu. Mieszkańcy byli przekonani, że to atak Japończyków. Na horyzoncie dostrzeżono niezidentyfikowane obiekty latające, które uznano za japońskie samoloty. Zaczęto strzelać z pociskami przeciwlotniczymi. W wyniku chaosu w wypadkach samochodowych zginęły 3 osoby, a dwie doznały ataku serca z powodu histerii. Rano nie znaleziono jednak śladu wrogów.           

Sergiusz Kurczuk