10 filmowych ról Toma Hiddlestona

Robert Skowronski
13.04.2016 21:27
10 filmowych ról Toma Hiddlestona Fot. kadr z filmu

Z okazji premiery „High-Rise” z Tomem Hiddlestonem prezentujemy sylwetkę oraz najciekawsze filmowe role gwiazdora. Sprawdźcie.

Uznawany za jednego z najprzystojniejszych w branży w zasadzie z chwilą narodzin był skazany na to, aby jego życiowa ścieżka trafiła wcześniej czy później na tory aktorstwa. Syn teatralnej scenografki, Thomas William Hiddleston, przyszedł na świat w londyńskim Westminster w 1981 roku.

Swoje pierwsze aktorski szlify odebrał grając w szkolnych i studenckich sztukach. Zachowały się nawet nagrania z 2001 roku, kiedy to aktor wystąpił w inscenizacji „Elektry” Sofoklesa. Jako Orestes wygłasza swoje kwestie w starożytnej grece:

Postacią bez mała anonimową, którą mogli kojarzyć jedynie koneserzy teatru, pozostał aż do czasów studenckich na Uniwersytecie w Cambridge. To właśnie wówczas grając w sztuce „Tramwaj zwany pożądaniem” został dostrzeżony przez Lorraine Hamilton z aktorskiej agencji, która załatwiła mu angaż w serialu „Nicholas Nickleby”, gdzie Hiddleston zaczął zaznajamiać się ze światem przed obiektywem kamery u boku Charlesa Dance’a, Jamesa D’Arcy’ego, Toma Hollendera, Sophii Myles i innych.

Mały ekran

Z tym aktor pozostał związany do 2007 roku, choć i obecnie można go na nim oglądać. We wspomnianej telewizyjnej produkcji dostał zaledwie trzecioplanową rolę wcielając się w zepsutego szlachcica. Uroda Hiddlestona predestynowała go zresztą do podobnych kreacji w przyszłych latach. Arystokratyczne rysy, nienaganna wymowa, po prostu prawdziwy angielski dżentelmen. Na jego brytyjską dystynkcję składa się m.in. wykształcenie. Aktor ukończył renomowaną szkołę w Oxfordzie, męskie Eton College, wspominany Uniwersytet Cambridge, a także prestiżową Royal Academy of Dramatic Art. Role eleganckich szlachciców i dostojnych lordów z minionych epok zagrał m.in. w „Wzbierającej burzy”, czy nawet jeszcze w 2015 roku w „Crimson Peak. Wzgórzu krwi”. Sami twórcy nie chcą go raczej obsadzać we współczesnych kreacjach widząc w nim odzwierciedlenie dawnych generacji.

W tym samym roku, w którym aktor wystąpił w „Nicholasie Nicklebym” pojawił się też w „Ostatecznym rozwiązaniu” jako operator telefoniczny u boku gwiazdora serialu, Kennetha Branagha. Niewiele wnosząca do filmografii młodego Brytyjczyka rólka stała się przyczynkiem do nawiązania ważnej dla niego przyjaźni – Branagh stał się jego inspiracją i mentorem. Współpracował z nim jeszcze kilkukrotnie – na planie kolejnej telewizyjnej produkcji „Wallander” z 2008 roku, na teatralnych deskach przy „Iwanowie” Czechowa oraz przy kinowym „Thorze”, który okazał się być dla Hiddlestona przełomowym projektem wynoszącym go na szczyt sławy.

Wielki ekran

Po sześciu latach spędzonych przy serialach przyszła w końcu pora, aby stanąć na planie zdjęciowym pełnego metrażu. Szansę na to dała mu Joanna Hogg w swoim kameralnym dramacie „Unrelated”. Nie można tu było mówić o przełomie, ten dopiero miał nastąpić. Jednak Hiddleston niejednokrotnie podkreślał jak ważna dla niego to była rola. Z niezależną reżyserką współpracował jeszcze dwukrotnie w 2010 roku przy „Archipelago” oraz w 2013 roku przy „Exhibition”.

Tom został przedstawiony X Muzie, ale ta upomniała się o niego dopiero w 2011 i zawłaszczyła go na dobre. Ten rok można uznać za cezurę oddzielającą dwa etapy w karierze aktora – pierwsze kroki i wspięcie się na szczyt. To dlatego, że wystąpił aż w czterech produkcjach uznanych twórców, na które miliony wybrały się do kin. Żeby w tym samym roku pojawić się na ekranie w filmach Woody’ego Allena, Stevena Spielberga i Terence’a Daviesa? Niejeden mógł mu pozazdrościć, a zwłaszcza konkretnego występu - tego w „Thorze” Branagha jako Loki (choć początkowo ubiegał się o bycie tytułowym członkiem Avengersów).

Kolejne dwa lata to przede wszystkim kontynuowanie swojej obecności w marvelowskim uniwersum. 2012 przyniósł „Avengers”, a 2013 „Avengers: Czas Ultrona”, ale nie tylko. W tym okresie aktor zaliczył też występ jako znużony wiecznym życiem wampir-dekadent w „Tylko kochankowie przeżyją” Jima Jarmuscha.

Zobaczcie wybrane przez nas 10 ról Toma Hiddlestona:

Choć 2017 rok ma ponownie przedstawić na ekranie Lokiego w „Thor: Ragnarok” oraz przynieść występ w wysokobudżetowym „Kong: Skull Island”, to Hiddleston stara się rozszerzać swoje emploi nie ograniczając się wyłącznie do blockbusterów. Można by wręcz rzec, że wybiera dość ryzykowne projekty, jak wchodzący na ekrany „High-Rise”, ekranizację wizjonerskiej powieści „Wieżowiec” autorstwa J.G. Ballarda. Filmografia aktora nie jest też zresztą szczególnie bogata – ma na koncie zaledwie 14 tytułów, z czego część to marvelowskie dzieła i obrazy Joanny Hogg. Hiddleston nie idzie jednak na ilość, a na jakość, acz ta nie przyniosła mu jeszcze nawet nominacji do tak znaczących nagród, jak Oscar czy Złoty Glob.

„Być albo nie być”

Największe miejsca w sercu aktora, pomimo ogromnego kinowego sukcesu, w dalszym ciągu zajmuje teatr, a zwłaszcza twórczość Williama Szekspira. Brytyjczyk z pewnością wkłada całego siebie przy sztukach swojego rodaka. Dowodem na to nagroda Laurence’a Oliviera w 2008 roku za rolę w szekspirowskiej komedii „Cymbelin”. O statuetkę konkurował m.in z... samym sobą i swoim wcieleniem się Kasja w „Otellu”.

Miłość do wieszcza przenosi zresztą też na ekran. Dobitnym tego przykładem miniserial „The Hollow Crown”, ale też przecież słynny Loki. W „Thorze” to odtrącony nordycki bóg, iście tragiczna postać uszyta z odniesień do „Króla Leara” i „Juliusza Cezara”. Prawdziwie romantycznym bohaterem jest z kolei przytłoczony wiecznością Adam w „Tylko kochankowie przeżyją”. Cały czas pogrążony w melancholii snuje się po pomieszczeniach swojego mieszkania lub wśród blokowisk kojarzących się z tymi z „Nieustających wakacji”.

W oku Toma Hiddlestona cały czas skrzy się zadziorny błysk. Zarówno on, jak i jego role, z pewnością jeszcze długo nie przestaną nas intrygować. Zwłaszcza, że popularność aktora jest teraz na drugim biegu i zaczyna dopiero nabierać rozpędu.

Jakie są Wasze ulubione role Toma Hiddlestona?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.