23.11.2018 13:28

10 najlepszych scen striptizu w historii kina

Świetne rozbierane sceny czasami powodują, że film staje się zapamiętany właśnie dzięki nim. Zobaczcie zestawienie najlepszych i najbardziej ikonicznych scen striptizu w historii kina.

Flashdance
foto: materiały prasowe

Kontynuujemy naszą serię zestawień dotyczących seksu w kinie. Po przyjrzeniu się m.in. najostrzejszym scenom seksu w polskich filmach, czy 10 aktorów, którzy pokazali się w filmach całkowicie nago, przyszedł czas na nieco lżejsze klimaty, a konkretnie striptiz. Na temat rozbieranego tańca powstało całkiem sporo produkcji, a sam striptiz pojawił się w niezliczonej ilości filmów, dlatego też wybranie 10 najlepszych scen było sporym wyzwaniem. Nie mniej, chyba nam się udało. Zapraszamy zatem na zapoznania się z listą 10 najlepszych scen striptizu w historii kina. Kolejność jest losowa.

1. Natalie Portman w "Bliżej" (2004)

Film jest adaptacją sztuki Patricka Marbera. Opowiada o dwóch parach: dermatologu Larrym (Clive Owen) i fotograf Annie (Julia Roberts) oraz pisarzu Danie (Jude Law) i striptizerce Alice (Natalie Portman). Gdy Anna robi zdjęcia Danowi rozpoczyna się ich romans, a Larry stopniowo ulega fascynacji Alice. To właśnie w tej scenie striptizerka i dermatolog rozpoczynają romans. W ramach ciekawostki możemy dodać, że w tle słychać utwór "Smack My Bitch Up" zespołu The Prodigy:

2. Jennifer Beals w "Flashdance" (1983)

Osiemnastoletnia Alex (Jennifer Beals) pracuje w hucie w Pittsburgu jako spawaczka. W nocy dorabia jako tancerka w barze. Jej życie kształtuje wielkie marzenie: Kariera primabaleriny. Umacniana jest w tym dążeniu przez przyjaciółkę Hannę. Trzeba jednak przyznać, że fabuła i scenariusz w tym filmie jest tylko pretekstem do tego, by pokazać piękne sceny tańca, a wśród nich jedną z najbardziej scen striptizu w historii (sparodiował ją nawet Deadpool), w której Alex tańczy "na wodzie":

3. Kim Basinger w "9 1/2 tygodnia" (1986)

Elizabeth (Kim Basinger) jest rozwiedzioną trzydziestolatką. Pracuje w galerii sztuki w Nowym Jorku. Na zakupach spotyka przypadkiem przystojnego Johna (Mickey Rourke). Stopniowo wciąga on Elizabeth w coraz bardziej niebezpieczną grę erotycznych prowokacji i uzależnień. Budują perwersyjny związek - każde z nich szuka w partnerze odpowiedzi na własne pragnienia i fantazje. Jednym z przykładów spełnienia marzeń jest scena, w której Elizabeth tańczy przed Johnem do utworu "You Can Leave Your Hat On" Joe Cockera. Sam taniec pojawił się też w klipie muzyka:

4. Salma Hayek w "Od zmierzchu do świtu" (1996)

Bracia-mordercy - Seth (George Clooney) i Richard Gecko (Quentin Tarantino) - po krwawej eskapadzie po Stanach uciekają policji do Meksyku. Zmierzają do nocnego klubu Titty Twister (czynnego "od zmierzchu do świtu"), by tam poczekać na przyjaciela Setha - Carlosa (Cheech Marin). Tam są świadkami tańca Santanico Pandemonium (Salma Hayek), który zapowiada sam Maczeta (Danny Trejo). To definitywnie jedna z najlepiej zrealizowanych scen striptizu w historii:

5. Demi Moore w "Striptizie" (1996)

Była pracowniczka FBI, Erin Grant (Demi Moore), jest zatrudniona w nocnym klubie "Eager Beaver" jako striptizerka. Pewnego wieczoru kongresman Dilbeck wdaje się w klubie w awanturę i tylko przytomność umysłu jego asystenta ratuje go przed rozpoznaniem. Niestety ktoś zrobił zdjęcie, na którym polityk jest wyjątkowo dobrze widoczny. Szantażysta Dilbecka jest wielbicielem Erin i zna jej kiepską sytuację, dlatego pieniądze, które ma otrzymać za kompromitujące zdjęcia, zamierza jej podarować. Ciekawostka: pierwotnie Grant miała być zagrana przez Joannę Pacułę, ale kobieta odrzuciła rolę. A szkoda, bo sceny tańca są naprawdę świetne:

6. Jamie Lee Curtis w "Prawdziwych kłamstwach" (1984)

W filmie "Prawdziwe kłamstwa" Arnold Schwarzenegger wciela się w rolę Harry'ego Taskera, agenta do zadań specjalnych. Harry działa w tajemnicy i nawet jego żona Helen (Jamie Lee Curtis) nie wie, kim jest naprawdę. Gdy prawda o podwójnym życiu Harry'ego wychodzi na jaw, oboje z Helen wpadają w ręce międzynarodowych terrorystów. Kobieta wykorzystuje swój seksapil do uwiedzenia i pobicia jednego ze swoich porywaczy. Niestety i tak nie zdołała się uwolnić, ale przynajmniej my możemy podziwiać jej umiejętności taneczne:

7. Jennifer Aniston w "Millerach" (2013)

David Burke (Jason Sudeikis) jest pomniejszej klasy dealerem marihuany. Jego klientami są kucharze, matki, ale nie dzieci – ma przecież skrupuły. W wyniku nieprzewidzianych kłopotów, David musi stać się przemytnikiem narkotyków na dużą skalę. Z pomocą swoich sąsiadów: cynicznej striptizerki Rose (Jennifer Aniston), niedoszłego klienta Kenny’ego (Will Poulter) oraz sprytnej, znającej życie ulicy nastolatki Casey (Emma Roberts) obmyśla niezawodny plan. Jego częścią był pokaz umiejętności Rose, który specjalnie spodobał się nastolatkowi:

8. Jessica Alba w "Sin City" (2005) "Sin City: Damulka warta grzechu" (2014) 

Naprawdę trudno uwierzyć, że między filmami jest 9 lat różnicy, ponieważ Jessica Alba wygląda dokładnie tak samo w obydwóch produkcjach. Jej Nancy nie jest główną bohaterką (na plakacie 1. filmu nie ma nawet jej nazwiska), nie mniej sceny z jej występów są jednymi z najlepiej zapamiętanych z filmowych adaptacji komiksów Franka Millera, które przygotowali Robert Rodriguez i Quentin Tarantino. W filmie towarzyszą jej m.in. Josh Brolin, Benicio Del Toro, a jej opiekuna w "Sin City" gra sam Bruce Willis:

9. Jessica Biel w "Błękitnym deszczu" (2009)

Zbieg okoliczności sprawia, że w wigilię Bożego Narodzenia przecinają się drogi czterech mieszkańców Los Angeles - przedsiębiorcy pogrzebowego (Eddie Redmayne), byłego więźnia (Ray Liotta), byłego księdza o skłonnościach samobójczych (Forest Whitaker) oraz striptizerki (Jessica Biel). Pracę tej ostatniej możemy podziwiać w filmie i trzeba przyznać, że akrobatyczne umiejętności Biel robią ogromne wrażenie, zwłaszcza gdy kobieta podczas performance'u używa lin i innego rodzaju tkanin:

10. Matthew McConaughey w "Magic Mike'u" (2012)

"Magic Mike" opowiada o młodych facetach, dla których jedynym sposobem na sowity zarobek w czasach kryzysu jest rozbieranie się przed damską publicznością. Jednym z nich jest Dallas, w którego wciela się Matthew McConaughey. To on pokazuje o co chodzi w branży tytułowemu bohaterowi (w tej roli Channing Tatum). Jeden z pierwszych pokazów Dallasa, który widzimy w filmie może być jedynie podsumowany słowami samego aktora: "Alright, alright, alright".

BONUS: Danny DeVito w "Przyjaciołach"

Jaki prezent można przygotować przyjaciółce na wieczór panieński? Striptizera. Jednak czasami zamiast przystojnego i umięśnionego ogiera przebranego za strażaka, na miejscu pojawia się... Danny DeVito. Słowa nie opiszą tego, co aktor zaprezentował podczas swojego gościnnego występu w "Przyjaciołach", więc po prostu to zobaczcie:

>> Zobacz także: 10 rockowych utworów idealnych do robienia striptizu <<