27.06.2016 13:01

10 zakazanych plakatów horrorów z ostatniej dekady

Kino grozy to oczywiście przerażające sceny, brutalność i treści dostępne tylko dla pełnoletnich. Niekiedy jednak więcej kontrowersji potrafią wzbudzić plakaty danego filmu niż samo dzieło.

10 zakazanych plakatów horrorów z ostatniej dekady
foto: materiały prasowe

Cenzura dosięgła już materiały promujące „Igrzysk śmierci” w Izraelu, choć w tym wypadku miało to związek z różnicami kulturowymi między Wschodem a Zachodem. Kontrowersje dosięgły też „X-Men: Apocalypse” ze względu na to, że tytułowy czarny charakter dusił postać kobiecą. Podobnych przykładów jest zresztą dużo więcej, a część z nich ma związek z horrorami powstałymi w ciągu minionej dekady.

Waginy, mięso, przemoc - trzy różne elementy, które przechyliły szalę w kwestii zmiany plakatów promujących dany dreszczowiec. Z reguły oryginalne koncepty nie były szczególnie obrazoburczymi. Ich wygląd wystarczył jednak do podjęcia przez Motion Picture Association of America (MPAA) odpowiednich kroków.

Zobaczcie 10 plakatów horrorów, które w ciągu ostatniej dekady zostały zakazane (pod uwagę braliśmy polską datę premiery, jeżeli film był u nas dystrybuowany). W każdym z wypadków po lewej stronie przedstawimy grafikę, która uznana była za obraźliwą, zaś po prawej można zobaczyć tę zaakceptowaną.

Czujecie się oburzeni którymś z zaprezentowanych plakatów?

Robert Skowronski