100 filmowych tekstów wygłoszonych po czyjejś śmierci

Robert Skowronski
29.04.2016 16:20
100 filmowych tekstów wygłoszonych po czyjejś śmierci Fot. kadr z wideo

Posłanie kogoś do piachu to dobry czas, żeby górując nad ciałem rzucić kwitującą całe zajście kwestią. Kino miało tego sporo do zaoferowania...

Termin one liner nie powinien być już Wam obcy, po tym jak opublikowaliśmy tekst, w którym przedstawiliśmy 100 filmowych tekstów wygłoszonych przed czyjąś śmiercią. Dzięki temu mogliście poznać kwestie, które padały z ust bohaterów nim wystrzelili w głowę oponenta kulkę, która urywała ewentualną wymianę zdań i wysyłała delikwenta na drugą stronę.

Dla postaci przyjmującej strzał wszystko się kończy, ale ta pociągająca za spust ma przecież czas, żeby coś jeszcze powiedzieć. Z reguły możemy spodziewać się czegoś pełnego ironii, żartu sytuacyjnego lub gry słów (te często nie są niestety przetłumaczalne na język polski). I tak przykładowo, jeżeli po pokonaniu całego szwadronu przeciwników w końcu pojawiają się posiłki i pada pytanie: „Coś dla nas zostawiłeś?”, można odpowiedzieć: „Tylko ciała”.

Zamiast na dosłowności, można też postawić na ironię, jak np. Bruce Willis w „Piątym elemencie”. Gdy zabija jednego z wrogich obcych zadaje pytanie: „Ktoś jeszcze chce negocjować?”. Słowną zabawę zaprezentował m.in. Arnold Schwarzenegger w „Komando” skręcając kark pewnego jegomościa i układając go na siedzeniu samolotu. Na widok stewardessy odparł, żeby „nie przeszkadzać jego koledze, gdyż jest śmiertelnie zmęczony”. Skądinąd wspomniany obraz w reżyserii Marka L. Lestera, to istna kopalnia chwytliwych one linerów.

Znaleźć ich jednak można całe mnóstwo w historii kina. Oto przykłady:

Powyższe wideo, to kolejny dowód na to, że słowo jest potężną bronią. Ta idzie w parze z tą prawdziwą zwłaszcza w kinie akcji i filmach sensacyjnych. Mieszczące się w tym gatunku dzieła to ostatecznie wylęgarnia twardych gości z papierosem w kąciku ust, z niedzielnym zarostem na twarzy i zasobnym słownikiem z tekstami idącymi w pięty tym, którzy staną im na drodze.

W zestawieniu raz jeszcze znalazło się sporo cytatów z obrazów o agencie 007 oraz filmów z Arniem, choć oczywiście nie tylko. Czekamy na kolejne dzieła wypełnione chwytliwymi one linerami.

Jakie są Wasze ulubione kwestie wypowiedziane po czyjejś śmierci?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.