100 filmowych tekstów wygłoszonych przed czyjąś śmiercią

Robert Skowronski
20.04.2016 12:55
100 filmowych tekstów wygłoszonych przed czyjąś śmiercią Fot. kadr z filmu

One liner, czyli z reguły krótka wypowiedź podsumowująca daną sytuację najczęściej w ironiczny lub żartobliwy sposób. Podobnych w historii kina było całe mnóstwo - sprawdźcie ich zestawienie w jednym wideo.

„Nigdy nie roztrząsałem znaczenia tych słów. Myślałem, że to fajny tekst, żeby wygłosić sku*wielowi zanim przyjmie kulkę”. Tak mówił Jules Winnfield grany w „Pulp Fiction” przez Samuela L. Jacksona o cytacie z Ezekiela, który padał z jego ust przed tym, jak broń wypluwała naboje. Przytoczone zdanie dokładnie oddaje ideę, jaka stoi za one linerem.

Fajny tekst, który pójdzie w pięty osoby mającej zaraz i tak wyzionąć ducha. Bo jeżeli się żegnać ze swoim wrogiem to w taki sposób, żeby na sekundy przed śmiercią miał świadomość nieuchronności losu oraz tego, że poniósł klęskę. W końcu jak wiadomo słowo jest potężną bronią, a gdy dodatkowo idzie w parze z tą prawdziwą, to możemy się szykować na totalną anihilację.

Z wiadomych przyczyn największej liczby wbijających się w pamięć tekstów, które następnie z ochotą przytaczamy, możemy szukać w kinie akcji. To właśnie tam trup ściele się gęsto, a nim padnie na ziemię słyszy dobijające ostatnie słowa. Poznajcie 100 słynnych filmowych one linerów:

Sporą część materiału zawartego w powyższym wideo stanowią teksty rzucone przez Arnolda Schwarzeneggera. Nic w tym dziwnego skoro Austriak poświęcił niemal całą swoją karierę „akcyjniakom” i filmom sensacyjnym. Sam akcent aktora stanowi jego znak rozpoznawczy i to m.in. dzięki niemu niektóre wygłaszane przez niego one linery przeszły już do klasyki.

Pominięty nie mógł też być Clint Eastwood. Słynny bezimienny rewolwerowiec z „dolarowej trylogii” Sergio Leone czy Brudny Harry z dzieła Dona Siegela także zapisali się na kartach historii filmowych one linerów. „Wiem co sobie myślisz. Wystrzeliłem 6 czy tylko 5 naboi. To jest magnum - najsilniejsza broń na świecie, która może rozwalić ci mózg. Wiec odpowiedz sobie na jedno pytanie... Czy mam szczęście? I jak, masz szczęście, śmieciu?” - to chyba nie znudzi się żadnemu kinomanowi.

Przykłady umieszczonych w wideo tekstów niekiedy są nieprzetłumaczalne na polski. Jeżeli ktoś włada jednak językiem Szekspira, to z pewnością je doceni. Na zakończenie serdeczne Yippie ki yay!

Jakie są Wasze ulubione one linery?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.