12.04.2018 16:08

13 najbardziej pechowych postaci filmowych i serialowych z okazji piątku 13.

Piątek 13. jest powszechnie uważany za wyjątkowo pechowy dzień. Z tej okazji postanowiliśmy się przyjrzeć 13 najbardziej pechowym postaciom, które znamy z filmów i seriali.

Blues Brothers
foto: materiały prasowe

Piątek 13. to data, która źle kojarzy się w większości kultur zachodniej cywilizacji. Dzień tym bardziej dostał się do świadomości wielu fanów kina z powodu horroru, którego tytuł jest ową pechową datą. Jason Voorheese stał się prawdziwą popkulturową ikoną, ale to nie on jest bohaterem tego zestawienia. Tym razem przyjrzymy się prawdziwym pechowcom.

Chodzi o bohaterów, dla których przebiegnięcie czarnego kota przez drogę, przejście pod drabiną, czy rozbicie lustra i spowodowane tym 7 lat nieszczęść, są jak wygranie szóstki w Lotto. Przyjrzymy się ludziom, którzy są istną definicją spadania z deszczu pod rynnę. Oto 13 najbardziej pechowych postaci z filmów i seriali.

13. Wiewiór z „Epoki Lodowcowej” (2002)

To właśnie jego zmagania z florą i fauną są wprowadzającymi scenami we wszystkich filmach z serii „Epoka Lodowcowa”. A wiewiór przecież chciał tylko zakopać swojego orzecha. Prawdziwy biedaczyna:

12. Bracia Blues z „Blues Brothers” (1980)

Jake i Elwood to prawdziwi nieudacznicy. Bez przerwy wpadają w różne tarapaty - jak nie pościgi ze stróżami prawa, to kłopoty z nazistami. Kiedy już chcą zrobić coś pożytecznego i dobrego, czyli pomóc sierocińcowi, w którym dorastali, to przez swojego pecha i tak kończą za kratami:

11. Bryan Mills z „Uprowadzonej” (2008)

Postać Liama Neesona ma wielkiego pecha - jedyne dwie osoby, o które się troszczy w życiu, co rusz są porywane przez coraz to nowych gangsterów. Bryan ma jednak bardzo specyficzny zestaw umiejętności, który pozwala mu znaleźć, a następnie zabić, tych którzy porwali jego pociechę:

10. Theon Greyjoy z „Gry o Tron” (2011 - obecnie)

Theon od początku życia miał pod górkę - wychowywał się na obcym mu dworze, z dala od swojej rodziny. Kiedy w końcu poznał swoich bliskich, okazało się, że wszyscy uważają go za zakałę rodziny. Potem trafił jeszcze pod opiekę Ramseya Boltona, który dość skutecznie złamał psychicznie młodego mężczyznę. Wszyscy fani pamiętają chyba scenę z kiełbaską:

9. Ross z „Przyjaciół” (1994-2004)

Ross nie miał szczęścia ani w miłości, ani w kartach. Nawet jego własna małpka kapucynka w końcu opuściła mężczyznę. Mężczyzna ma na koncie 3 małżeństwa oraz niezliczoną wręcz ilość partnerek, z którymi łączyły go bliższe lub nieco dalsze relacje. Jednak jak pewnie wiecie, nawet do takiego pechowca jak on w końcu uśmiecha się szczęście:

8. Jesse Pinkman z „Breaking Bad” (2008-2013)

Były uczeń, a następnie pomocnik Waltera White'a/Heisenberga od początku współpracy z genialnym chemikiem miał pod górkę. White często zlecał Pinkmanowi brudną robotę, Jesse również często obrywał za Waltera. Dodajmy do tego również śmierć przez przedawkowanie jego dziewczyny, liczne pobicia oraz niejednoznaczny los mężczyzny po ostatnim odcinku serialu i mamy idealnego pechowca:

7. Johnny z „The Room” (2004)

Legendarna postać wykreowana przez Tommy'ego Wiseau w jego opus magnum na stałe zapisała się w historii filmowych nieudaczników. Na początku myślimy, że Johnny ma wszystko - dobrą pracę, własne mieszkanie, a także piękną narzeczoną. Gdy poznajemy go bliżej, okazuje się, że bliżej mu do tragicznych postaci znanych z twórczości Szekspira, niż do farciarzy takich jak np. Jordan Belfort:

6. Karl Fredricksen z „Odlotu” (2009)

Już na początku bajki Pixara dowiadujemy się, że Fredricksen nie miał łatwo w życiu. Jego kochana żona nie mogła mieć dzieci, a następnie przedwcześnie została zabrana przez poważną chorobę. Do tego, gdy mężczyzna chce w końcu opuścić świat, wyruszając w ostatnią podróż, to przeszkadzają mu w tym denerwujący dzieciak i głupi pies. Gorzej już być nie mogło:

5. Sidney Prescott z „Krzyku” (1996-2011)

Dziewczyna była prześladowana przez zabójcę w charakterystycznej masce przez 13 lat jej życia. Koszmar, który zaczął się kiedy miała 17 lat, minął dopiero w 30. roku jej życia. Sidney nie miała łatwo w życiu, dlatego fakt, że w końcu przeżyła i jej sprawa z zabójcą Ghostfacem została zakończona powinna pokazywać, że nie można się nigdy poddawać.

4. Karol Krawczyk z „Miodowych Lat” (1998-2003)

Postać grana przez Cezarego Żaka jest wyjątkowym pechowcem. Jego największym marzeniem jest zarabiać dużo pieniędzy, aby uszczęśliwić swoją żonę, Alinę. Niestety, jemu nawet tak prozaiczna sprawa jak „awans w pracy”, czyli jazda tramwajami niskopodłogowymi nie jest dana, a każda inicjatywa, którą podejmuje ze swoim przyjacielem, Norkiem, okazuje się być porażką. Jeden z najbardziej pechowych bohaterów polskich seriali:

3. Kaczor Donald (1934 - obecnie)

Najbardziej znany fikcyjny ptak w historii jest prawdziwym pechowcem. Już początek jego życia był nieszczęśliwy - Donald urodził się w piątek 13., przez co całe życie prześladuje go niefart. Nigdy nie może znaleźć pracy, ciągle ma problemy z windykatorami, jest obiektem szyderstw ze strony właściwie wszystkich mieszkańców Kaczogrodu.

2. Kenny z „South Park” (1997 - obecnie)

Zwłaszcza przez pierwszych kilka sezonów Kenny był prawdziwym przegrywem. Przewijającym się praktycznie w każdym odcinku motywem była śmierć zakapturzonego chłopczyka z miasteczka South Park w Colorado. W późniejszych sezonach jego sytuacja się nieco polepszyła, bo nie umiera już tak często, ale wciąż należy do patologicznej rodziny oraz miesza się w różnego rodzaju kłopoty.

1. Adaś Miauczyński (1984 - 2011)

Niespełniony i wiecznie sfrustrowany mężczyzna był bohaterem łącznie 8 różnych filmów, ale najlepiej chyba zapamiętaliśmy go z filmów „Nic Śmiesznego”, „Dzień Świra” i „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”. Bohater, który niszczył wszystko, czego się dotknął. Niespełniony zawodowo, rodzinnie, emocjonalnie. Wszystko go denerwuje, wkurza, irytuje. Nienawidzi własnej żony, nie potrafi się dogadać z synem, cierpi na alkoholizm. Ze świecą szukać kogoś, kto ma większego pecha niż on:

Pamiętajcie jednak, że wszystko można przezwyciężyć. Każde wyzwanie rzucone przez los można przekuć w sukces. Jako bonus warto przypomnieć historię największego pechowca w historii pechowców, czyli Briana. Spróbujcie nie uronić łzy podczas oglądania jego dziejów:

A kto według Was jest największym pechowcem w historii branży rozrywkowej? Tylko proszę nie wspominać o bohaterach serialu animowanego „Happy Tree Friends”. Oni się nie liczą.

Kamil Kacperski
Tagi: TOP