08.04.2016 13:55

15 filmowych parodii

Kinowe hity potrafią odcisnąć swoje piętno na innych dziełach. Czasami wręcz poddawane są reinterpretacji w krzywym zwierciadle. Oto 15 filmowych parodii.

15 filmowych parodii
foto: kadr z filmu

8 kwietnia 2016 roku swoją premierę miał film „Pięćdziesiąt twarzy Black”, w którym wyśmiana zostaje ekranizacja prozy E.L. James. Do tematu zadurzenia się perwersyjnego Christiana Greya w zachowującej się jak pensjonariuszka Anastasii podeszła w 2015 roku Sam Taylor-Johnson. Udało jej się osiągnąć finansowy sukces i stworzyć jeden z najnudniejszych obrazów o erotycznym zabarwieniu w historii kina. Więcej namiętności można dostrzec w relacjach bohaterów popołudniowych seriali nadawanych w polskiej telewizji, niż w łóżkowych igraszkach filmowej pary. Żar na miarę dogasającego ogniska.

W prześmiewczym wydaniu do przeboju podszedł Michael Tiddes, a w głównej roli obsadził czarnoskórego aktora Marlona Wayansa znanego i odpowiedzialnego za serię „Straszny film”, który jest też współautorem scenariusza do „Pięćdziesięciu twarzy Blacka”. Tytułowy bohater to prostak, a jego kunszt w sztuce miłości zasługuje na ocenę niedostateczną. Całości towarzyszy cała gama ciężkostrawnych żartów.

Wayans zagrał, lub był w jakiś sposób odpowiedzialny, za jeszcze kilka parodii, w tym za „Dom bardzo nawiedzony”. Jego najnowszy projekt będzie prawdopodobnie ostatnim zrealizowanym w ramach omawianego gatunku. To dlatego, że twórca doszedł do wniosku, że nie widzi w nim głębi. Wayans to dla niektórych ikona filmowych parodii, jednak za prawdziwego klasyka należy uznać Mela Brooksa, który udał się już na artystyczną emeryturę - twórca „Kosmicznych jaj” swój ostatni pełnometrażowy obraz nakręcił w 1995 roku. Twarzą gatunku był także Leslie Nielsen (jego Frank Drebin to postać kultowa), a także reżyserskie trio Jerry Zucker, Jim Abrahams oraz David Zucker.

Parodia filmowa zachowywała niegdyś swoją szlachetność poprzez komentowanie rzeczywistości i wyszydzenie innych produkcji. Dziś dzieje się podobnie, ale jest to już podane w wiadrze wypełnionym spermą i wymiocinami. Absurdalny humor zaczęto mylić z kloacznym dowcipem, choć bywają też wyjątki.

Poznajcie wybrane przez nas filmowe parodie:

W gatunku parodii filmowej możemy też wyodrębnić porno-parodie. Takich wersji doczekało się wiele znanych filmów, a w ostatnim czasie w ten sposób potraktowano również „Powrót do przyszłości”.

Jakie inne parodie filmowe znacie?

Robert Skowronski