15 filmowych parodii

Robert Skowronski
08.04.2016 13:55
15 filmowych parodii Fot. kadr z filmu

Kinowe hity potrafią odcisnąć swoje piętno na innych dziełach. Czasami wręcz poddawane są reinterpretacji w krzywym zwierciadle. Oto 15 filmowych parodii.

8 kwietnia 2016 roku swoją premierę miał film „Pięćdziesiąt twarzy Black”, w którym wyśmiana zostaje ekranizacja prozy E.L. James. Do tematu zadurzenia się perwersyjnego Christiana Greya w zachowującej się jak pensjonariuszka Anastasii podeszła w 2015 roku Sam Taylor-Johnson. Udało jej się osiągnąć finansowy sukces i stworzyć jeden z najnudniejszych obrazów o erotycznym zabarwieniu w historii kina. Więcej namiętności można dostrzec w relacjach bohaterów popołudniowych seriali nadawanych w polskiej telewizji, niż w łóżkowych igraszkach filmowej pary. Żar na miarę dogasającego ogniska.

W prześmiewczym wydaniu do przeboju podszedł Michael Tiddes, a w głównej roli obsadził czarnoskórego aktora Marlona Wayansa znanego i odpowiedzialnego za serię „Straszny film”, który jest też współautorem scenariusza do „Pięćdziesięciu twarzy Blacka”. Tytułowy bohater to prostak, a jego kunszt w sztuce miłości zasługuje na ocenę niedostateczną. Całości towarzyszy cała gama ciężkostrawnych żartów.

Wayans zagrał, lub był w jakiś sposób odpowiedzialny, za jeszcze kilka parodii, w tym za „Dom bardzo nawiedzony”. Jego najnowszy projekt będzie prawdopodobnie ostatnim zrealizowanym w ramach omawianego gatunku. To dlatego, że twórca doszedł do wniosku, że nie widzi w nim głębi. Wayans to dla niektórych ikona filmowych parodii, jednak za prawdziwego klasyka należy uznać Mela Brooksa, który udał się już na artystyczną emeryturę - twórca „Kosmicznych jaj” swój ostatni pełnometrażowy obraz nakręcił w 1995 roku. Twarzą gatunku był także Leslie Nielsen (jego Frank Drebin to postać kultowa), a także reżyserskie trio Jerry Zucker, Jim Abrahams oraz David Zucker.

Parodia filmowa zachowywała niegdyś swoją szlachetność poprzez komentowanie rzeczywistości i wyszydzenie innych produkcji. Dziś dzieje się podobnie, ale jest to już podane w wiadrze wypełnionym spermą i wymiocinami. Absurdalny humor zaczęto mylić z kloacznym dowcipem, choć bywają też wyjątki.

Poznajcie wybrane przez nas filmowe parodie:

W gatunku parodii filmowej możemy też wyodrębnić porno-parodie. Takich wersji doczekało się wiele znanych filmów, a w ostatnim czasie w ten sposób potraktowano również „Powrót do przyszłości”.

Jakie inne parodie filmowe znacie?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.