„303. Bitwa o Anglię”: Marcin Dorociński jako Witold Urbanowicz na plakacie filmu o Dywizjonie 303

Natalia Hluzow
30.03.2018 13:59
303. Bitwa o Anglię|undefined Fot. Prospect3

Z okazji 110. rocznicy urodzin Witolda Urbanowicza, dowódcy Dywizjonu 303, polski dystrybutor filmu „303. Bitwa o Anglię” zaprezentował plakat z Marcinem Dorocińskim w roli tego wielkiego bohatera. 

Był postrachem niemieckiej Luftwaffe, asem polskiego lotnictwa i najskuteczniejszym z pilotów w bitwie o Anglię. Żaden z samolotów, na jakich latał, nie został nawet draśnięty przez wroga. Witold Aleksander Urbanowicz, dowódca legendarnego Dywizjonu 303, 30 marca 2018 roku obchodziłby swoje 110. urodziny. W polsko-brytyjskiej koprodukcji „303. Bitwa o Anglię” wcieli się w niego Marcin Dorociński. Dlatego z okazji rocznicy jego urodzin dystrybutor Kino Świat udostępnił plakat, na którym aktor prezentuje sylwetkę Witolda Urbanowicza.

„303. Bitwa o Anglię”: Marcin Dorociński jako Witold Urbanowicz

Marcin Dorociński ma na swoim koncie wiele wybitnych ról. Na ekranie często widujemy go w mundurze. Grał m.in. polskiego agenta Ryszarda Kuklińskiego w filmie „Jack Strong” Władysława Pasikowskiego czy żołnierza AK w „Róży” Wojciecha Smarzowskiego. Teraz wcieli się w wybitnego polskiego lotnika, Witolda Urbanowicza. Zobacz, jak prezentuje się w tej roli na plakacie filmu „303. Bitwa o Anglię”:

plakat Fot. foto: materiały prasowe

Film o Dywizjonie 303 po raz pierwszy został zaprezentowany podczas 68. edycji Berlinale w 2018 roku. Jego akcja toczy się w 1940 roku, kiedy władze i ludność Wielkiej Brytanii z przerażeniem przyglądały się inwazji Niemiec na Europę. Wkrótce rozpoczęła się bitwa o Anglię. Luftwaffe przypuściło zaciekły atak na Wielką Brytanię i alianckie samoloty RAFu. Brytyjczykom z pomocą przybyli polscy lotnicy: Witold Urbanowicz, Jan Zumbach, Mirosław Ferić i Witold „Tolo” Łokuciewski - weterani, którzy pragnęli walczyć w obronie Polski nawet poza jej granicami. Początkowa nieufność Anglików szybko ustąpiła pola wielkiemu szacunkowi, jakim zaczęli darzyć Polaków, widząc ich niezwykłe umiejętności i precyzję w walce. Tak właśnie powstał Dywizjon 303 zwany Kościuszkowskim, który okazał się najskuteczniejszym oddziałem powietrznym podczas bitwy o Anglię. 

W międzynarodowej obsadzie filmu prócz Marcina Dorocińskiego znaleźli się Filip Pławiak („Czerwony Pająk”), Iwan Rheon (Ramsay z „Gry o tron”) i Milo Gibson, syn Mela Gibsona, który wystąpił m.in. w oscarowym filmie „Przełęcz ocalonych”.

Reżyserem „303. Bitwa o Anglię” jest David Blair –zdobywca nagród BAFTA i Emmy. Zdjęcia zrealizował wybitny polski operator, Piotr Śliskowski, który opowiadał m.in. za warstwę wizualną filmów „Generał Nil”, „80 milionów” i serialu „Czas honoru. Powstanie”. Efektami specjalnymi zajęła się natomiast firma Lipsync Post wielokrotnie współpracująca z międzynarodowymi producentami. Dystrybutorem filmu w Polsce jest Kino Świat. Data premiery filmu „303. Bitwa o Anglię” nie została jeszcze ogłoszona.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.