02.06.2020 10:54

40% chińskich kin może już nie otworzyć się z powrotem, mówią nowe badania

Chińskie kina mogą nie pozbierać się po pandemii koronawirusa. Nowe badania mówią, że ponad 40% kin może nie otworzyć się ponownie.

40% chińskich kin może już nie otworzyć się z powrotem, mówią nowe badania
fot. East News

Niedawno chińskie organizacje The China Film Association i China Film Distribution Association przeprowadziły specjalną ankietę wśród właścicieli największych kin, w tym 20 najpopularniejszych sieci, jak Wanda, Hengdian i Dadi. W odpowiedzi dostali informację, że aż 42% ankietowanych uważa, że ich przybytki są bardzo bliskie zamknięcia w niedalekiej przyszłości.

Jedynie 10% podkreśliło, że dzięki decyzjom zarządów i przejęciom przez inne firmy, ma zapewnioną przyszłość, a aż 28% zdradziło, że wciąż czeka na dalszy rozwój sytuacji.

Foto: Shutterstock/ zdjęcie poglądowe
Foto: Shutterstock/ zdjęcie poglądowe
Przeczytaj także Kina w Chinach znów zamknięte. Władze szykują się na drugą falę epidemii koronawirusa?

Chińskie kina masowo zamykane

Jak podaje portal Variety, ta tendencja zgadzałaby się z danymi zebranym przez firmę Artisan Gateway, która przyglądała się sytuacji kiniarzy od początku epidemii. Chińskie kina zostały zamknięte już pod koniec stycznia, w celu uniknięcia dalszego rozprzestrzeniania się wirusa.

Wedle raportu w pierwszych dwóch miesiącach zamknięto aż 2 300 kin, które mogą się już więcej nie otworzyć. Wedle oficjalnych danych na terenie Chin znajduje się łącznie 12 400 kompleksów kinowych.

Władze Chin zapowiedziały wprawdzie, że kina w regionach z niskim ryzykiem rozprzestrzeniania się koronawirusa mogą z powrotem się otworzyć, z zachowaniem odpowiednich środków ostrożności i stosując się do nowego reżimu sanitarnego, ale kiniarze wciąż czekają na odpowiednie decyzje lokalnych władz.

Na co pójdziemy latem do kina? Znamy pierwsze daty premier po "odmrożeniu
Na co pójdziemy latem do kina? Znamy pierwsze daty premier po "odmrożeniu
Przeczytaj także Na co pójdziemy latem do kina? Znamy pierwsze daty premier po "odmrożeniu

Czy w innych krajach może nastąpić podobna sytuacja?

Sytuacja w Chinach może, choć na szczęście nie musi, być zwiastunem tego, co nastąpi także w innych państwach na świecie, które również musiały zamknąć placówki kultury. Każdy z krajów na własnych zasadach zdecydował zamknąć się placówki, a teraz zbliżać do momentu ich ponownego otwarcia. Powrót do rzeczywistości może być utrudniony. Należy zauważyć, że okres zamknięcia chińskich kin był dłuższy niż w pozostałych krajach świata, które zdecydowały się zamknąć placówki w połowie marca i na początku kwietnia, czyli powyżej półtora miesiąca później. Z tego powodu kryzys uderzył w nie mocniej.

Dziennikarze Variety zastanawiają się także, jak ew. zamknięcie tak wielu placówek wpłynie na światowy box-office. W ostatnich latach w końcu rynek chiński przynosił hollywoodzkim produkcjom przeogromne zyski, stając się jednym z najważniejszych rynków eksportowych. Czy zamknięcie tylu placówek spowoduje dysproporcje w przychodach największych tytułów, a co za tym idzie – dalej posunięte zmiany w sposobach finansowania i dystrubucji? Są to pytanie otwarte, na które odpowiedź poznamy dopiero w najbliższych miesiącach. 

Kina samochodowe rozwiązaniem na kulturę podczas pandemii? Wkrótce w Polsce otwarcie nowych obiektów
Kina samochodowe rozwiązaniem na kulturę podczas pandemii? Wkrótce w Polsce otwarcie nowych obiektów
Przeczytaj także Kina samochodowe rozwiązaniem na kulturę podczas pandemii? Wkrótce w Polsce otwarcie nowych obiektów

Czytaj także: „We Are One: Global Film Festival” – festiwal filmowy na YouTubie startuje już dziś. Poznaj program imprezy 

Gdy kina w Polsce już ponownie się otworzą, kiedy planujesz wybrać się na pierwszy seans?

Tagi: Newsy Film News kino