25.05.2017 16:05

40 ciekawostek na 40-lecie „Gwiezdnych wojen: Części IV - Nowej nadziei”

Światowa premiera filmu George'a Lucasa odbyła się 25 maja 1977 roku. Dziś mija 40. rocznica wejścia do kin słynnego dzieła.

40 ciekawostek na 40-lecie „Gwiezdnych wojen: Części IV - Nowej nadziei”
foto: materiały prasowe

Reżyser kręcąc swoje „Gwiezdne wojny” porzucił eksperymenty formalne, które były charakterystyczne dla science fiction przełomu lat 60. i 70., jak np. „2001: Odysei kosmicznej” Stanleya Kubricka. Stworzył film surowy, ale się opłaciło.

Magia „Gwiezdnych wojen” polegała m.in. na tym, że były w stanie pokazać na ekranie obrazy, jakich dotąd kinomani nie mieli okazji widzieć. Nie dziwi komercyjny sukces dzieła, który sprawił, że twórcy szybko wzięli się za kręcenie kontynuacji i to takiej z niezwykłym rozmachem.

Popkulturowy fenomen zawitał również na nasze rodzime, ukryte za żelazną kurtyną, ekrany - co prawda z dwuletnim obsunięciem, ale wciąż! Aż dziw, że amerykańska, „imperialistyczna” produkcja mogła gościć w polskich kinach. Jednak ta światowa premiera miała miejsce 25 maja 1977 roku. Z tej okazji poznajcie 40 ciekawostek o „Nowej nadziei” z okazji 40-lecia filmu, zatem... Dawno dawno temu w odległej galaktyce...

Ciekawostka 1 - Był rok 1977, a Harrison Ford miał już na koncie występy u mistrzów kina - w „Rozmowie” Francisa Forda Coppoli czy w „Zabriskie Point” Michelangelo Antonioniego. Udało mu się też zdobyć rolę Hana Solo, ale do objęcia tej posady rozważano całe mnóstwo innych aktorów, wśród nich byli Glynn Turman, Billy Dee Williams, James Caan, Jack Nicholson, Robert De Niro, Burt Reynolds, Kurt Russell, Nick Nolte, Christopher Walken, Al Pacino, Chevy Chase, Steve Martin, Bill Murray, Robert Englund, Sylvester Stallone, John Travolta i Perry King.

Ciekawostka 2 - Peter Mayhew (Chewbacca) to człowiek mający 220 cm wzrostu. To dało mu możliwość wcielenia się w Lorda Vadera lub Chewbaccę. Zdecydował się na drugą opcję, bo wolał grać pozytywnego bohatera.

Ciekawostka 3 - Anthony Daniels, grający C3-PO, na początku określał film jako „bzdurny”.

Ciekawostka 4 - Tego samego zdania był Alec Guinness, filmowy Obi-Wan Kenobi. Podczas zdjęć w Tunezji ze względu na upał godził się pracować tylko niecałe pięć godzin dziennie.

Ciekawostka 5 - George Lucas twierdził, że „Nowa nadzieja” wyszła tylko w 25% taka, jaką ją początkowo widział. Reżyser najbardziej był zadowolony z  „Mrocznego widma”, fani już mniej.

Ciekawostka 6 - Film początkowo nie miał podtytułu i figurował po prostu jako „Gwiezdne wojny”. W dniu premiery w Stanach Zjednoczonych trafił na ekrany 32 kin

Ciekawostka 7 - O rolę Lei ubiegały się Cindy Williams, Terri Nunn, Jodie Foster, Amy Irving i Sissy Spacek.

Ciekawostka 8 - Nazwa R2-D2 to pomysł montażystów. W ich żargonie oznacza to rolkę drugą, dialog drugi (reel2, dialog2).

Ciekawostka 9 - Postać Hana Solo była początkowo pomyślana jako kosmita. Bohater miał mieć zielony kolor skóry oraz skrzela.

Ciekawostka 10 - Harrison Ford namawiał George'a Lucasa, aby ten uśmiercił jego postać. Dlatego powstała scena z zamrożeniem Hana Solo w karbonicie. Aktor w końcu dopiął swego w „Przebudzeniu Mocy”, gdzie pilot Sokoła Millenium ginie z rąk Kylo Rena.

Robert Skowronski
Tagi: News Star Wars