03.10.2017 18:57

5 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się na nowego „Blade Runnera”

Kontynuacja kultowego „Łowcy Androidów” nie miała jeszcze oficjalnej premiery, a krytycy już okrzyknęli ją arcydziełem, monumentem kina sci-fi i najlepszym filmem 2017 roku. Nawet jeśli nie należysz do grupy wyznawców „Blade Runnera”, a do obejrzenia sequela zachęcił Cię trailer i wspomniane recenzje – są rzeczy, które o pierwszej części wiedzieć po prostu musisz.

5 rzeczy, które musisz wiedzieć, zanim wybierzesz się  na nowego „Blade Runnera”
foto: kadr z wideo

Kiedy świat obiegła informacja, że słynne dzieło Ridley'a Scotta wreszcie doczeka się kontynuacji, u fanów „Blade Runnera euforia mieszała się z rozpaczą. Z jednej strony na dalszy ciąg filmu o Ricku Deckardzie czekali aż 35 lat, snując bardziej lub mniej prawdopodobne wizje tego, jak mogłaby wyglądać część druga. Z drugiej - nikt nie był w stanie sobie wyobrazić, by cokolwiek mogło dorównać kultowemu dziełu Scotta. Choć już pierwszy teaser filmu Blade Runner 2049 zapowiadał, że będziemy mieli do czynienia ze zdumiewającym wizualnie widowiskiem, miłośnicy „Łowcy Androidów” pozostawali ostrożni. Dopiero teraz, na kilka dni przed premierą, kiedy krytycy prześcigają się w wygłaszaniu peanów pochwalnych na temat nowej produkcji, fani coraz odważniej wierzą w jej sukces.

Widz, który nie przeżył wszystkich tych emocji na własnej skórze, oczywiście również ma prawo zobaczyć najnowszy film Denisa Villeneuve'a i świetnie się na nim bawić. Warto jednak, by poza krótkometrażowymi prequelami wprowadzającymi do świata „Blade Runnera 2049”, poznał także fakty, na których wyrosła legenda „Łowcy Androidów”. Oto najważniejsze z nich:

1. Androidy śnią o elektrycznych owcach

blade runner - androidy 1

Film Ridley’a Scotta z 1982 roku jest luźną adaptacją powieści Philipa K. Dicka, wydanej 14 lat wcześniej pod tytułem „Czy androidy śnią o elektrycznych owcach?”. Choć twórcy ekranizacji inaczej rozłożyli akcenty opowieści, zmienili tytuł, czas akcji i charakter głównego bohatera, clou historii stworzonej przez wielkiego wizjonera, jakim niewątpliwie był Dick, pozostało niezmienione. Tak film, jak i książka, zadają bardzo aktualne dziś pytanie o istotę człowieczeństwa w obliczu rozwoju sztucznej inteligencji.

Natalia Hluzow
Tagi: Harrison Ford Blade Runner 2049 Blade Runner Ryan Gosling