01.03.2018 15:33

7 najlepszych Lucyferów znanych z filmów i seriali

Wizerunek diabła dość często pojawia się w filmach. Czasami jest on ucieleśnieniem zła, często niezrozumianą postacią tragiczną, zdarza się również, że szatan staje się obiektem kpin i żartów.

Dave Grohl jako Szatan w Tenacious D: Kostka Przeznaczenia
foto: kadr z filmu

Szatan, Lucyfer, Diabeł, Upadły Anioł. Nieważne jak nazywana, postać ta od zarania dziejów (zwłaszcza w kulturze europejskiej) zwykle przedstawiana była jako symbol zła wcielonego. Gusta się jednak zmieniają i na szczęście my, jako ludzie, ewoluowaliśmy od czasów średniowiecza i zaczęliśmy rozpatrywać Upadłego Anioła jako bohatera wielowarstwowego i niejednoznacznie złego.

We współczesnej popkulturze ogromny wpływ na wizerunek Złego miała powieść Michaiła Bułhakowa „Mistrz i Małgorzata”, która przedstawiała Wolanda jako oczytanego, eleganckiego dżentelmena. Nagle okazało się, że diabeł nie jest taki zły, jak go malują. Zwłaszcza w erze filmu, rozpoczął się okres fascynacji Lucyferem, czy też ogólnie mroczną stroną rzeczywistości.

Dzięki temu teraz, w 2018 roku, możemy cieszyć się ogromną różnorodnością w przedstawieniu Lucyfera/Diabła/Szatana. Od całkowitych parodii, przez demoniczne wcielenia, aż po Pana Piekieł przybierającego ludzką postać i prowadzącego swoje interesy ze zwykłymi śmiertelnikami. Biorąc pod uwagę religijne pochodzenie postaci, a także znaczenie symboliczne cyfry 7 w chrześcijaństwie, postanowiliśmy tym razem wybrać 7 najlepszych Lucyferów, a nie standardowych 10.

1. Al Pacino jako John Milton w „Adwokacie Diabła”

Szatan jako szef kancelarii prawniczej w Nowym Jorku? Brzmi idealnie. Milton zatrudnia w swojej firmie Kevina Lomaxa (w tej roli Keeanu Reeves), świetnego adwokata, który nigdy nie przegrał żadnej sprawy. Pacino świetnie sprawdza się w roli Lucyfera-uwodziciela-manipulatora.

2. Roberto De Niro jako Louis Cyphre w „Harrym Angelu”

Kolejny aktor, który wcielił się w szatana pełnego klasy i gracji. Cyphre zatrudnia tytułowego Harry'ego Angela jako prywatnego detektywa. W pewnym momencie okazuje się, że nie jest to zwykła sprawa, a Angel powoli uświadamia sobie, że zaprzedał duszę diabłu.

3. Peter Stromare jako Lucyfer/Lou w „Constantinie”

Lucyfer w idealnie skrojonym białym garniturze, który poluje na ciekawą duszę Johna Constantine'a. O ile demonolog grany przez Keeanu Reevesa miał raczej mało wspólnego z komiksowym oryginałem, o tyle Stromare bardzo dobrze zagrał jako upadły syn Boga. Ciekawa kreacja, mniej ciekawy film.

4. Harvey Stephens jako Damien Thorne w „Omenie”

Nie sam Szatan, ale jego potomek, co tylko powoduje, że postać ta jest zdecydowanie ciekawa. Synek Złego ma przykrą tendencje mordowania osób, które w jakiś sposób chcą wyrządzić krzywdę, dlatego jeśli Wam życie miłe, to będziecie starali się nie denerwować Thorne'a.

5. Tom Ellis jako Lucifer Morningstar w „Lucyferze”

Najbardziej pozytywny Lucyfer z wymienionych dotychczas diabłów. Znudzony karaniem ludzi Szatan, postanawia przeprowadzić się do Miasta Aniołów i pożyć trochę wśród ludzi. Ellis sprawdza się idealnie jako szarmancki uwodziciel, bogaty właściciel klubu nocnego, a także (kiedy potrzeba) przerażający Pan Piekieł.

6. Troy Parker jako Szatan w „South Park”

Szatan z miasteczka South Park jest wrażliwym facetem, który zakochuje się w Saddamie Husseinie. Najbardziej absurdalny Lucyfer w naszym zestawieniu, ale czego można się spodziewać, kiedy pada nazwa „South Park”:

7. Dave Grohl jako Szatan w „Tenacious D i Kostka Przeznaczenia”

Duet Jack Black i Kyle Gass poszukuje legendarnej Kostki Przeznaczenia. Okazuje się, że kostka jest fragmentem zęba Lucyfera, który od kilkuset lat włóczy się po świecie w poszukiwaniu zgubionego kawałka kła. Po odnalezieniu go, powraca do swojej prawdziwej formy, przybiera głos Dave'a Grohla i zaczyna pojedynek na muzykę z Blackiem i Gassem. Gratka dla fanów hard rocka.

Który z Lucyferów jest waszym ulubionym? A może macie jakieś inne propozycje, które powinny znaleźć się na tej liście?

Kamil Kacperski
Tagi: TOP