8 filmów o Harrym Potterze w 80 minut

Robert Skowronski
30.11.2016 11:37
8 filmów o Harrym Potterze w 80 minut Fot. kadry z filmu

Na fali popularności „Fantastycznych zwierząt i jak je znaleźć” przypomnijmy sobie dzieła o Harrym Potterze w skondensowanej wersji.

Cykl z Newtem Scamanderem granym przez Eddiego Redmayne'a, miał początkowo być trylogią. J.K. Rowling zdradziła jednak, że doczekamy się pięciu odsłon spin-offu filmów o Harrym Potterze. Premiera pierwszej części już za nami, sequel zadebiutuje zaś w listopadzie 2018 roku. Młody czarodziej z blizną pozostaje więc wciąż żywy w świadomości fanów, choć oczywiście w nowej serii go nie zobaczymy, bo rozgrywa się ona przed jego narodzinami.

To jednak nie powód, aby nie przypomnieć sobie wszystkich ośmiu części dzieł o najsłynniejszym uczniu Hogwartu. To za sprawą filmu zmontowanego przez Tima Stieflera, który zyskał tytuł „Wizardhood” (ukłon w stronę Richarda Linklatera?). Jest to nic innego, jak trwająca 80 minut wersja przygód Harry'ego Pottera.

Jeżeli ktoś narzekał, że filmowe wersje dzieł J.K. Rowling pomijają wiele wydarzeń, które zostały opisane w książkach, to tu będzie miał do czynienia z jeszcze większa skrótowością. Jednak Ci, którzy uważali, że ekranowe przygody czarodzieja można by było ze spokojem potraktować nożyczkami na stole montażowym będą zachwyceni nowym podejściem do sagi.

Zobaczcie skondensowaną wersję „Harry'ego Pottera”:

Wydawać by się mogło, że nie ma osób, które nie darzyłyby świata wykreowanego przez J.K. Rowling sympatią. A jednak! W jednym z ostatnich wywiadów Tilda Swinton wyznała, że nie podoba jej się jak pokazano na ekranie Szkołę Magii i Czarodziejstwa. Aktorka uważa, że to zakłamany obraz tego, jak wygląda nauka w elitarnych szkołach w Wielkiej Brytanii.

Te szkoły są okrutnym środowiskiem, w którym możesz dorastać, i nie sądzę, by dzieci czerpały korzyści z takiego typu edukacji. Właśnie dlatego nie lubię takich filmów jak te o Harry’m Potterze, które starają się nadać podobnym miejscom jakiś romantyczny wymiar.

Jeżeli jednak Wy nie macie z tym problemu i kochacie Hogwart, to może zainteresuje Was to jak stworzyć miecz Gryffindora, jak chomiki wypadłyby w „Harrym Potterze” oraz co by było, gdyby bohaterowie serii mieli Facebooka.

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.