05.05.2016 14:31

80 filmów wszech czasów według Amerykańskiej Gildii Reżyserów

Wybrać film ponadczasowy, arcydzieło stojące ponad dorobkiem innych osiągnięć kinematografii - rzecz bardzo trudna. Tego zadania podjęła się Amerykańska Gildia Reżyserów Filmowych typując 80 dzieł wszech czasów.

80 filmów wszech czasów według Amerykańskiej Gildii Reżyserów
foto: materiały prasowe

To wszystko z okazji osiemdziesiątego jubileuszu istnienia GDA (Directors Guild of America). W celu uczczenia tego wydarzenia członkowie organizacji wybrali najlepiej ich zdaniem wyreżyserowane filmy. Można jednak było typować dzieła, które powstawały od 1936 roku - to właśnie wtedy założono Amerykańską Gildię Reżyserów Filmowych.

Nim organizacja stworzyła swoje zestawienie mogliśmy przeczytać poniższe oświadczenie:

"

DGA z okazji obchodów 80-lecia swojego istnienia zdecydowało przeprowadzić sondę, która pokaże 80 największych reżyserskich osiągnięć od czasu założenia Gildii w 1936 roku. Wiele organizacji i grup krytyków sporządziło podobne listy, jednak ta była okazją dla osób wykonujących ten zawód, by skupić się na pracy reżyserów i ich ekipy. Głosowo 2189 osób, co stanowi 13,7 procent wszystkich członków GDA. Jak w każdej sondzie tego rodzaju znajdziecie w jej wynikach wybory, z którymi się nie zgodzicie, ale na tym też polega ta zabawa. Całość z pewnością daje do myślenia i jest hołdem oddanym wielkim reżyserom. "

Raczej nie spotkamy się tu ze szczególnie kontrowersyjnymi wyborami. Miłośnicy X Muzy mogą się spierać ewentualnie co do kolejności na liście, jednak już same tytuły, to faktycznie kinematograficzne kamienie milowe. Podium zajął „Ojciec chrzestny” (złoto), „Obywatel Kane” (srebro) oraz „Lawrence z Arabii” (brąz). Jakie inne filmy znalazły się na liście?

Jaki jest Wasz film wszech czasów?

Robert Skowronski
Tagi: News Galeria