80 filmów wszech czasów według Amerykańskiej Gildii Reżyserów

Robert Skowronski
05.05.2016 14:31
80 filmów wszech czasów według Amerykańskiej Gildii Reżyserów Fot. materiały prasowe

Wybrać film ponadczasowy, arcydzieło stojące ponad dorobkiem innych osiągnięć kinematografii - rzecz bardzo trudna. Tego zadania podjęła się Amerykańska Gildia Reżyserów Filmowych typując 80 dzieł wszech czasów.

To wszystko z okazji osiemdziesiątego jubileuszu istnienia GDA (Directors Guild of America). W celu uczczenia tego wydarzenia członkowie organizacji wybrali najlepiej ich zdaniem wyreżyserowane filmy. Można jednak było typować dzieła, które powstawały od 1936 roku - to właśnie wtedy założono Amerykańską Gildię Reżyserów Filmowych.

Nim organizacja stworzyła swoje zestawienie mogliśmy przeczytać poniższe oświadczenie:

DGA z okazji obchodów 80-lecia swojego istnienia zdecydowało przeprowadzić sondę, która pokaże 80 największych reżyserskich osiągnięć od czasu założenia Gildii w 1936 roku. Wiele organizacji i grup krytyków sporządziło podobne listy, jednak ta była okazją dla osób wykonujących ten zawód, by skupić się na pracy reżyserów i ich ekipy. Głosowo 2189 osób, co stanowi 13,7 procent wszystkich członków GDA. Jak w każdej sondzie tego rodzaju znajdziecie w jej wynikach wybory, z którymi się nie zgodzicie, ale na tym też polega ta zabawa. Całość z pewnością daje do myślenia i jest hołdem oddanym wielkim reżyserom.

Raczej nie spotkamy się tu ze szczególnie kontrowersyjnymi wyborami. Miłośnicy X Muzy mogą się spierać ewentualnie co do kolejności na liście, jednak już same tytuły, to faktycznie kinematograficzne kamienie milowe. Podium zajął „Ojciec chrzestny” (złoto), „Obywatel Kane” (srebro) oraz „Lawrence z Arabii” (brąz). Jakie inne filmy znalazły się na liście?

Jaki jest Wasz film wszech czasów?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.