A gdyby Tim Burton tworzył bajki Disneya?

Robert Skowronski
02.02.2016 12:50
A gdyby Tim Burton tworzył bajki Disneya? Fot. Tarusov.com

Bracia Grimm udowodnili, że bajki potrafią być pełne mroku. W świecie filmu, jeżeli szukać reżysera, który łączyłby w swojej twórczości elementy horroru i baśni nasuwa się nazwisko Tima Burtona...

Amerykanin sam twierdzi, że kino grozy nie jest pozbawione humoru. Dlatego łączy je ze swoimi ekstrawaganckimi wizjami na filmy dla najmłodszych. Przejawów tego można się dopatrzyć w prawie każdym jego dziele. Najwyraźniejszych przykładów można się doszukiwać w filmie „Charlie i fabryka czekolady” czy „Alicji w Krainie Czarów” - adaptacji książek, przynajmniej w teorii, przeznaczonych dla dzieci.

Unikatowa, indywidualna wizja artystyczna wdzierająca się do burtonowskiego pojęcia grozy przewija się przez całą jego filmografię. Z kolei w świecie animacji dla najmłodszych jednym ze studiów, które wiedzie prym na całym świecie jest Disney. Zresztą reżyser miał okazję współpracować z ojcami Myszki Mickey już na początku swojej kariery.

Tim Burton uczył się animacji na wydziale filmowym California Institute of the Arts. Jego prace zostały tam zauważone przez ludzi od Disneya. Twórca z miejsca dostał angaż. Doprowadziło to ostatecznie do powstania krótkometrażowej animacji „Vincent”. Dwa lata później, w 1984 roku, powstaje „Frankenweenie”, a Disney rezygnuje z usług artysty, twierdząc, że jego film nie nadaje się dla młodych odbiorców. Ciąg kolejnych wydarzeń zaprowadził Burtona do studia Warner Bros. i nakręcenia jego pierwszego długiego metrażu.

A co by było gdyby losy reżysera potoczyły się inaczej i zrealizowałby klasyczne animacje Disneya?

Autorem powyższych plakatów jest urodzony w Rybińsku w okolicach Moskwy, Andrew Tarusov. Jak sam o sobie mówi już od najmłodszych lat fascynowała go animacja i grafika, z tego też powodu wybrał się na studia w tym kierunku i zaczął realizować autorskie projekty. Przykład jednego z nich możemy zobaczyć powyżej.

Obecnie artysta mieszka w Los Angeles i tworzy prace inspirowane m.in. serialem „Gra o tron” oraz stylem pin-up.

Zobaczylibyście filmy Disneya zrealizowane przez Tima Burtona?

Robert Skowronski Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.