Alden Ehrenreich – jak wymawiać nazwisko aktora z „Hana Solo”?

Natalia Hluzow
15.05.2018 16:46
Alden Ehrenreich|undefined Fot. kadr z filmu "Solo: A Star Wars Story"

Alden Ehrenreich już niebawem zaprezentuje się całemu światu jako młody Han Solo. Jego nazwisko bez wątpienia znajdzie się na ustach wszystkich. Jednak czy na pewno wiemy, jak właściwie wymawiać słowo Ehrenreich?

Istnieje wiele gwiazd kina, których nazwiska przysparzają sporo problemów nawet ich najbardziej zagorzałym fanom. Do zacnego grona, w którym znajdują się m.in. Jake Gyllenhaala, Mathew McConaughey, Joaquin Phoenix, Saoirse Ronan oraz Rachel Weisz, dołączył niedawno Alden Ehrenreich. Młody aktor, który już niebawem pojawi się na ekranach kin jako młody Han Solo – jeśli odniesie sukces w tej roli – ma szansę na wielką, międzynarodową karierę. Dlatego zanim zrobi się o nim naprawdę głośno, warto zawczasu nauczyć się, jak wymawiać nazwisko Ehrenreich.

Alden Ehrenreich – jak czytać nazwisko młodego Hana Solo?

Jak podaje Wikipedia Ehrenreich to nazwisko pochodzenia niemieckiego, które najczęściej przyjmowali ludzie o żydowskich korzeniach. Ehrenreich, aktor urodzony i wychowany w Stanach Zjednoczonych, faktycznie pochodzi z żydowskiej rodziny, jednak jego przodkowie byli emigrantami z Austrii, Węgier, Rosji i Polski. Można więc przypuszczać, że nazwisko Ehrenreich, które po niemiecku oznacza „bogaty w honor” lub po prostu „honorowy”, jest spuścizną po jego austriackich przodkach. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy je czytać według prawideł języka niemieckiego.

Alden Ehrenreich – wymowa to „Erenrajś” czy „Erenraich”?

Niezależnie od korzeni i etymologii jego nazwiska, Alden Ehrenreich jest aktorem amerykańskim, dlatego nazwiska młodego Hana Solo nie wymawia się ani „Erenrajś”, ani „Erenraich”, lecz „Erenrajk” z odpowiednim, amerykańskim akcentem. Najlepiej, jeśli usłyszycie to od samego Aldena Ehrenreicha:

Snując rozważania na temat wymowy nazwiska Ehrenreich, warto zwrócić także uwagę na imię aktora. Jak słyszymy na załączonym wideo, nie powinniśmy wymawiać go „Alden”, stosując polskie zasady wymowy, lecz „Olden” – znów według zasad amerykańskiej wymowy i z amerykańskim akcentem.

Nie przejmujcie się jednak, jeśli wciąż macie problemy z zapamiętaniem tego, jak wymawiać nazwisko Ehrenreich. Nie tylko Wam przychodzi to z trudem i nawet amerykańscy prezenterzy muszą upewniać się, czy wypowiadają słowo Ehrenreich właściwie.

„Solo: A Star Wars Story” z Aldenem Ehrenreichem w tytułowej roli trafi na ekrany 25 maja 2018 roku. Mamy nadzieję, że nasza krótka instrukcja, przyda się Wam podczas dyskusji po filmie.

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.