10.06.2016 14:36

Alfabet wypowiedziany przez filmy

System zapisywania mowy, którego uczymy się od najmłodszych lat. Jeżeli Wasze dziecko wykazuje zadatki na zostanie przyszłym kinomanem, to być może jest to sposób na nauczenie go alfabetu.

Alfabet wypowiedziany przez filmy
foto: kadr z wideo

Zmontowano ze sobą urywki scen z około 85 filmów, w których bohaterowie wymawiają litery składające się na alfabet. Niekiedy są to całe słowo wkomponowane w zdanie, które fonetycznie brzmią jednak jak jeden znak. Przykładem Kay grana w „Ojcu chrzestnym” przez Diane Keaton. Jej imię brzmi po porostu jak litera „K”. Albo Elle - jedna z przeciwniczek Panny Młodej z „Kill Billa”. Wymówienie jej imienia to tyle co brzmienie „L”. Z kolei angielskie „why” brzmi jak wymowa litery „Y” w języku Szekspira.

Aby zdradzić Wam część dzieł, które zostały zawarte w poniższym wideo pokusiliśmy się o sparafrazowanie wierszyka autorstwa Juliana Tuwima. Prosimy o wyrozumiałość:

"

Abecadło z pieca spadło,

O kinowy ekran się hukło,

Rozsypało się po filmach,

Strasznie się potłukło:

I - między marvelowskimi produkcjami zgubiło kropeczkę,

H - Django rozstrzelał kładeczkę,

B - zbiło sobie o Godzillę brzuszki,

A - zwichnęło przy „Niebezpiecznej prędkości” nóżki,

O - jak struna Jacka Blacka pękło,

aż się P przelękło.

T - w Matrixie daszek zgubiło,

L - do U-bota przy ataku na Pearl Harbor wskoczyło,

S - się wyprostowało,

R - prawą nogę przez Batmana złamało,

W - stanęło do góry dnem

i udaje, że jest M (z Jamesa Bonda). "

Zobaczcie i posłuchajcie alfabetu wypowiedzianego przez kilkadziesiąt filmów:

I po co komu elementarz skoro literek można się nauczyć przez kino? X Muza może też pełnić inną funkcję jako zastępstwo dla sportu. Horrory potrafią spalić sporo kalorii, nic tylko siadać przed ekranem.

Jeżeli spodobało się Wam łączenie ze sobą fragmentów różnych dzieł w nieoczywisty sposób, to możecie poznać 100 filmowych tekstów wygłoszonych przed czyjąś śmiercią oraz kolejne 100 wygłoszonych po czyjejś śmierci. W jednym filmiku zestawiono też największe ptaki w historii kina.

Jak Wam się podoba wideo z alfabetem wypowiedzianym przez filmy?

Robert Skowronski