23.04.2018 12:35

Aktorka ze „Smallville” aresztowana za handel żywym towarem, zmuszanie do seksu i niewolniczej pracy

Allison Mack, znana głównie z roli Chloe w „Smallville”, stanęła przed sądem za zmuszanie kobiet do seksu z szefem grupy, która działała pod przykrywką grupy wsparcia dla kobiet.

Allison Mack
foto: kadr z serialu "Tajemnice Smallville"

Allison Mack, która w latach 2001-2011 była jedną z głównych bohaterek serialu „Tajemnice Smallville”, została aresztowana w związku z rzekomym długoletnim działaniem w konspiracji z Keithem Ranierem – szefem grupy Nxivm, która z założenia miała działać jako grupa samopomocowa, a w rzeczywistości była piramidą, w której postawione wyżej osoby zmuszały niżej postawione kobiety do seksu oraz do niewolniczej pracy. Allison Mack miała w tej układance pełnić rolę mentorki, jednak jej rola rzekomo sprowadzała się do zalecania jej niewolnicom, by odbywały stosunki seksualne z Ranierem, za co Mack otrzymywała korzyści finansowe i inne benefity.

Po krótkim przesłuchaniu w piątek, 20 kwietnia 2018, sędzia zarządził zatrzymanie oskarżonej, która ma ponownie stanąć przed sądem w poniedziałek, 23 kwietnia. Aktorka nie przyznaje się do zarzucanych jej czynów.

Pan i niewolnice

57-letni Raniere został aresztowany przez FBI już w marcu 2018. Według stawianych mu zarzutów wprowadził w swojej grupie system „pana i niewolnicy”, w ramach którego rekrutowane kobiety były traktowane jak niewolnice seksualne i nie tylko zmuszane do seksu, ale także znaczone inicjałami swojego pana. Były też poddawane ekstremalnej diecie, w związku z tym, że Reniere wolał szczupłe dziewczyny. Mack miała głodzić kobiety tak długo, aż będą odpowiadały upodobaniom pana.

Wewnątrz organizacji Nxivm działała grupa DOS, Dominus Obsequious Sororium. Opierała się na schemacie piramidy, w której zadaniem niewolnic było rekrutowanie nowych dla swoich panów i panów ich panów. Członkowie na wysokich szczeblach płacili tysiące dolarów, by zdobywać coraz wyższą pozycję. Na szczycie stał zaś sam Raniere, a Mack miała być najwyżej postawioną w niej kobietą, zaraz za Ranierem.

Sprawa Keitha Raniera i Allison Mack

Mroczną stronę rzekomo samopomocowej grupy odkryto w październiku 2017, kiedy ośmielone przez ruch #metoo byłe niewolnice Raniere’a zwierzyły się na łamach New York Timesa z tego, co spotykało je w Nxivm. Do grupy należała również inna gwiazda „Tajemnic Smallville”, Kristin Kreuk, którą zmuszono w marcu 2018 do zaprzeczenia wszystkim doniesieniom na temat grupy.

Śledczy szacują liczbę wykorzystywanych kobiet, którym zabroniono rozmawiać o tym, co łączy je z panem Ranierem, na 15-20 osób. Milczenie kobiet zapewniały kompromitujące materiały na temat każdej z nich, jak informacje o rodzinie i przyjaciołach czy nagie zdjęcia, które rekrutowane osoby musiały przedstawić wstępując do organizacji.

Allison nie przyznaje się do winy. Podobnie Raniere, w którego oświadczeniu na stronie Nxivm czytamy, że zamierza z pomocą odpowiednich władz dowieść, że charakter działalności firmy jest szczery i niewinny. Jeśli sąd nie uwierzy w te tłumaczenia i uzna Mack i Raniere’a winnymi, grozi im 15 lat więzienia.

Natalia Hluzow
Tagi: News metoo Smallville