05.12.2019 09:29

Oto 10 najlepszych filmów i seriali 2019 roku według Amerykańskiego Instytutu Filmowego. Jak prezentuje się lista?

Przedstawiciele Amerykańskiego Instytutu Filmowego stworzyli listy, przedstawiające 10 najlepszych filmów i seriali 2019 roku. Które tytuły trafiły do zestawień?

Joker
foto: kadr z filmu Joker

Powoli kończy się rok 2019, więc nadeszła idealna okazja, żeby podsumować minione 12 miesięcy. Przedstawiciele Amerykańskiego Instytutu Filmowego wybrali najlepsze produkcje kinowe i telewizyjne 2019 roku. Które tytuły znalazły się na listach AFI?

Najlepsze filmy 2019 według AFI

Jak podaje The Hollywood Reporter, w środę 4 grudnia 2019 roku stowarzyszenie AFI uhonorowało dziesięć najlepszych produkcji 2019 roku. Klucz, którym posługiwali się eksperci z dziedziny kinematografii, opiera się nie tylko na dostrzeżeniu walorów artystycznych filmów, ale również brali pod uwagę wpływ, jaki dzieła wywarły na kulturze i społeczeństwie. Jak prezentuje się lista najlepszych filmów 2019 roku?

Lista nie zaskakuje, bo powyższe produkcje cieszą się uznaniem zarówno krytyków, jak i widzów. Szczególnie wielką popularność zdobyły najnowsza produkcja Quentina Tarantino, nowy tytuł zaprezentowany przez Martina Scorsese oraz film Todda Phillipsa z Joaquinem Phoenixem w roli głównej, opowiadający o arcywrogu Batmana. Nie zapomniano również o innym głośnym tytule tego roku - "Parasite" w reżyserii Bonga Joon Ho - południowokoreańskiego kandydata do Oscarów 2020. Wyróżniono również tragikomedię "Fleabag" Phoebe Waller-Bridge.

Quentin Tarantino
Quentin Tarantino
Przeczytaj także Quentin Tarantino wybrał drugi najlepszy film roku 2019. O który tytuł chodzi?

Najlepsze seriale 2019 według AFI

Nie samym kinem jednak człowiek żyje. W ciągu ostatniego roku zadebiutowało też bardzo dużo wyjątkowo udanych seriali telewizyjnych i produkcji, które można oglądać na platformach streamingowych. Wśród uhonorowanych tytułów znalazły się zarówno zupełnie nowe tytuły, jak i kontynuacje dobrze znanych hitów. Które seriale zasłużyły na miano najlepszych w 2019 roku?

Wśród nagrodzonych seriali znalazły się aż trzy produkcje HBO, ale Netflix też może poszczycić się zauważeniem przez AFI. Jurorzy głównie skupili się na produkcjach, które poruszają poważne tematy, ale na liście pojawiły się też tytuły mające również elementy czysto rozrywkowe.

Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Przeczytaj także Amerykańscy krytycy wybrali 20 najlepszych seriali ostatniej dekady. Do kogo należy pierwsze miejsce?

Najlepsze filmy i seriale 2019 roku wybrały dwa składy jurorskie. Wśród Wśród członków Jury znaleźli się między innymi tacy przedstawiciele branży filmowej jak John Amos, Lesli Linka Glatter, Callie Khouri, Delroy Lindo czy Betty Thomas, a także filmoznawcy, członkowie rady nadzorczej AFI oraz wielu krytyków z rozmaitych mediów.

Foto: materiały prasowe Disney
Foto: materiały prasowe Disney
Przeczytaj także Oscary 2020: Oto 20 filmów, które powalczą o statuetkę za efekty specjalne

Zobacz też: "Joker" z szansą na Oscara 2020 za najlepszy film?

Tagi: News Seriale Gra o tron Watchmen Joker The Crown Jojo Rabbit Once Upon a Time in Hollywood Czarnobyl