02.08.2018 09:57

Andy Serkis wyreżyseruje nową adaptację „Folwarku zwierzęcego” dla Netfliksa

Netflix postanowił wziąć się za klasykę George'a Orwella i niebawem powstania nowa adaptacja powieści „Folwark zwierzęcy”. Reżyserem filmu będzie Andy Serkis.

Andy Serkis wyreżyseruje nową adaptację „Folwarku zwierzęcego” dla Netfliksa
foto: kadr z filmu Folwark zwierzęcy (1999)

Serwis Netflix postanowił stworzyć nową filmową wersję „Folwarku zwierzęcego”. Słynna powieść George'a Orwella zostanie przeniesiona na język filmu za sprawą reżyserii Andy'ego Serkisa. Serkis znany z serii „Władca Pierścieni”, „Gwiezdne Wojny” czy nowej wersji „Planety małp” stworzył niedawno adaptację inne znanej książki. Chodzi o „Księgę dżungli” Rudyarda Kiplinga. Film na jej postawie zatytułowany po prostu „Mowgli” miał pojawić się w kinach jesienią 2018 roku, ale został wykupiony przez Netflix i zadebiutuje na platformie w roku 2019. Najwidoczniej szefom serwisu tak spodobał się, film Serkisa, że z miejsca postanowili powierzyć mu pieczę nad kolejną produkcją. 

Netflix stworzy „Folwark zwierzęcy”

Jak donosi The Hollywood Reporter, Serkis został reżyserem „Folwarku zwierzęcego” nie tylko z powodu „Mowgliego”. Aktor wyrażał chęć stworzenia nowej wersji powieści Orwella od roku 2012. Film wyprodukuje studio Serkisa The Imaginarium oraz firma Matta Reevesa 6th & Idaho. Filmowcy pracowali już wspólnie przy „Ewolucji planety małp” oraz „Wojnie o planetę małp”. Znając zamiłowanie Serkisa do technologii motion capture, nowy „Folwark zwierzęcy” zapewne również będzie wykorzystywał ten rodzaj efektów specjalnych. Główni bohaterowie będą prawdopodobnie  animowani komputerowo jak w przypadku zwierzaków z „Mowgliego”. Nie wykluczone, że Serkis, który jest przede wszystkim aktorem, wcieli się w jedną z głównych postaci. 

„Folwark zwierzęcy” został wydany w roku 1945. Powieść została stworzona jako alegoria stalinizmu, ale jest uniwersalna, bo można ją odnieść do każdego ustroju totalitarnego. Opowiada o zwierzętach hodowlanych, które postanawiają przeciwstawić się wykorzystującym ich gospodarzom. Rozpoczynają rewolucję i wyganiają rolników z farmy. Piękna idea o wolności wkrótce zostaje wypaczona przez żądnego władzy knura Napoelona, który wkrótce zaczyna coraz bardziej przypominać dawnych oprawców. 

Do tej pory powstały dwie filmowe wersje „Folwarku zwierzęcego”. Animacja z 1954 roku, w której zmieniono zakończenie z oryginału i film z 1999 roku, gdzie użyto prawdziwych zwierząt. Na razie nie wiadomo, kto będzie odpowiedzialny za scenariusz „Folwarku zwierzęcego” Netfliksa. Nie podano też daty premiery filmu. 

Sergiusz Kurczuk
Tagi: Netflix Andy Serkis