Głos z kosza na śmieci, czyli jak nagrywany jest dźwięk do filmu „Aquaman”

Natalia Hluzow
05.02.2018 16:27
Głos z kosza na śmieci, czyli jak nagrywany jest dźwięk do filmu „Aquaman” Fot. kadr z wideo

Pełnometrażowy film o Aquamanie ma wprawdzie skupić się na zanieczyszczaniu środowiska, jednak nikt nie spodziewał się takich rekwizytów.

Choć czasy nagrywania dźwięku w studio po tym jak w atelier czy w plenerze nagrało się obraz, minęły mniej więcej w latach 60., w niektórych przypadkach filmowcy wciąż stosują postsynchrony, by podnieść jakość dźwięku lub zmienić wypowiedziany na planie fragment dialogu.

Postsynchrony z kosza na śmieci

Ów proces dogrywania kwestii w studio po zakończonych zdjęciach miał miejsce m.in. podczas realizacji najnowszego filmu DC pt. „Aquaman”, czego dowodem jest zdjęcie udostępnione przez reżysera filmu, Jamesa Wana, na jego Twitterze. Na zdjęciu intryguje jednak nie tyle fakt, że takie nagrania mają miejsce, lecz to, że  wcielający się w czarny charakter Yahya Abdul-Mateen mówi do… kosza na śmieci.

Nagrywamy postsynchrony. Hej, Yahya, dlaczego mówisz do kosza na śmieci? Ach, faktycznie. To wyszukany sposób na symulowanie głosu w wnętrza wielkiego hełmu.

Prawdopodobnie fotografia została wykonana w formie żartu, a przynajmniej chcemy wierzyć w to, że ekipa realizująca „Aquamana” dysponuje bardziej nowoczesnymi technikami, by zniekształcić głos postaci. Z drugiej strony, czasem mniej znaczy więcej, a sięganie po tradycyjne techniki daje często lepsze efekty niż korzystanie z technologicznych nowinek. Skoro Hitchcock osiągnął gigantyczny sukces imitując dźwięki w studio z pomocą codziennych przedmiotów (np. dźgając nożem arbuza, by osiągnąć dźwięk rozcinanego ciała), to dlaczego miałoby się nie udać Jamesowi Wanowi…

Kiedy premiera „Aquamana”?

Yahya Abdul-Mateen w filmie „Aquaman” wystąpi jako Black Manta, podwodny złoczyńca ze świata DC, będący przeciwnikiem Króla Siedmiu Mórz, w którego wcieli się Jason Momoa. Polska premiera filmu została zapowiedziana na 21 grudnia 2018. 

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.