"Avengers: Endgame" - co właściwie oznacza podtytuł czwartej części filmu?

Sergiusz Kurczuk
11.12.2018 14:10
"Avengers: Endgame" - co właściwie oznacza podtytuł czwartej części filmu? Fot. kadr z filmu Avengers: Infinity War

W sieci w końcu pojawił się pierwszy zwiastun czwartej części "Avengers". Jednocześnie zaprezentowano podtytuł, który brzmi "Endgame". Co tak naprawdę oznacza to określenie?

Na zwiastun czwartej części "Avengers" fani czekali bardzo długo. Pojawiały się różne prognozy dotyczące daty premiery trailera. Kolejne przewidywania się myliły, ale miłośnicy filmów superbohaterkach wierzyli, że zapowiedź musi zadebiutować jeszcze w roku 2018. I mieli rację. Na początku grudnia mogliśmy zobaczyć w końcu zwiastun filmu "Avengers 4". Wówczas zdradzono również utrzymywany w tajemnicy podtytuł, który brzmi "Endgame". Co oznacza?

Avengers: Endgame Fot. foto: materiały promocyjne

"Avengers: Endgame" - co oznacza tytuł filmu?

Oczywiście każdy, kto liznął angielskiego, jest w stanie dosłownie przetłumaczyć sobie, że "Endgame" to koniec gry. I w zasadzie to tłumaczenie jest poprawne, ale twórcom chodziło o bardziej pogłębione rozumienie tej zbitki słownej. Nie bez powodu podtytuł zapisywany jest łącznie. Nie jest to błąd grafika pracującego nad plakatem, czy wymyślna forma zapisu tytułu. Endgame jest bowiem odrębnym słowem istniejącym w języku angielskim, które powinno być dobrze znane osobom interesującym się szachami.

Endgame tłumaczy się na polski za pomocą określenia gra końcowa. W partii szachowej określa się tym mianem moment gry, w którym na szachownicy pozostało niewiele bierek. Mała liczba figur wpływa na dynamikę rozgrywki i strategie, które muszą przyjąć gracze. Wszystko z powodu wolnych linii i kolumn. Wówczas główną rolę odgrywają tak zwane ciężkie figury, między innymi hetmany i wieże, w ostateczności króle. To właśnie za ich pomocą można doprowadzić do zwycięskiej rozgrywki, chociaż najczęściej gra końcowa pozostaje nierozwiązana. Zazwyczaj o sukcesie jednej ze stron decyduje posiadanie piona, który ma przewagę, chociaż nie jest to reguła.

Podobną sytuację będziemy śledzić w czwartej części "Avengers". Przy życiu pozostało niewielu herosów, którzy będą musieli zrobić wszystko, by pokonać przeciwnika posiadającego znaczną przewagę.

"Avengers: Endgame" - kiedy premiera?

Co ciekawe podtytuł filmu padł w "Avengers: Infinity War" z ust Doktora Strange'a. Stało się to podczas walki na planecie Tytan. Mag ocalił Iron Mana, oddając Thanosowi Kamień Czasu. Kiedy zdruzgotany Tony Stark zapytał Strange'a czemu to zrobił, czarodziej odparł, że obecnie herosi są w fazie gry końcowej. Bohater postanowił użyć zagrywki taktycznej i poświęcić większość towarzyszy broni po to, by uratować Iron Mana. Czy Stark będzie kluczem do pokonania Szalonego Tytana? Dowiemy się 25 kwietnia 2019 roku, kiedy "Avengers: Endgame" zadebiutuje na ekranach polskich kin.

Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.