"Avengers: Endgame" - jakie oczekiwania fanów spełnił nowy film Marvela?

26.04.2019 17:22
Avengers: Endgame|undefined Fot. kadr z filmu Avengers: Endgame

Film "Avengers: Endgame" to uczta dla wszystkich fanów Marvela. Nie tylko dlatego, że jest zwieńczeniem dotychczasowych produkcji, ale z powodu momentów, spełniających oczekiwania widzów.

UWAGA! Artykuł zawiera SPOILERY! Czytasz na własną odpowiedzialność!

Na "Avengers: Endgame" czekały miliony fanów na całym świecie. Nie tylko dlatego, żeby zobaczyć, jak potoczy się dalsza konfrontacja z Thanosem, czy żeby zobaczyć zakończenie większej historii zwanej "Infinity Saga". Fani mieli nadzieję, że produkcja będzie naprawdę wielkim wydarzeniem, które zrewolucjonizuje kino superbohaterskie. I w pewnym sensie tak się stało. Chociaż fabuła nie jest najmocniejszym punktem 4. części "Avengers", wszelkie niedociągnięcia scenariuszowe uzupełniają momenty, na które fani filmów i komiksów Marvela czekali od wielu lat.

Przeczytaj także

Jakie oczekiwania maniaków Marvela spełnił film "Avengers: Endgame"?

"Avengers: Endgame" - Finałowa bitwa

Jednym z najbardziej poruszających momentów w całym filmie jest finałowa bitwa, na jaką niejeden fan Marvela czekał całe życie. Tak spektakularnej potyczki nie było w kinie komercyjnym chyba od czasów "Władcy Pierścieni". Na ekranie pojawili się praktycznie w tym samym momencie prawie wszyscy kinowi superbohaterowie, walczący ramię w ramię z armią Thanosa. Przy "Endgame" potyczka herosów z "Civil War", bitwa o Nowy Jork, a nawet finałowa walka w "Infinity War" wypadają blado.

Avengers: Endgame Fot. foto: kadr z filmu Avengers: Endgame

"Avengers: Endgame" - Steve Rogers i Peggy Carter

Wszyscy, którym bliski sercu jest Kapitan Ameryka, zapewne skrycie marzyli, żeby tragiczna historia Steve'a Rogersa zakończyła się happy endem. Chociaż perspektywy na tego typu zakończenie wątku Avengera były mizerne, koniec końców braciom Russo udało się to dzięki wątkowi podróży w czasie. Cap zwrócił Kamienie Nieskończoności na odpowiednie miejsca w czasie, ale nie powrócił do przyszłości. Wolał zostać w przeszłości i nadrobić stracony czas u boku ukochanej kobiety.

"Avengers: Endgame" - Kapitan Ameryka z Mjolnirem

W "Age of Ultron" pojawia się zabawna scena, w której świętujący Avengers próbują podnieść Mjolnir - magiczny młot Thora, którego dzierżyć może tylko osoba go godna. Najbliżej osiągnięcia celu był Steve Rogers, któremu udało się ruszyć broń. Czytelnicy komiksów od razy wyłapali ten Easter egg. W papierowych historiach Steve niejednokrotnie podnosił Mjolnira i widzowie mieli nadzieję, że podobna scena będzie miała miejsce na dużym ekranie. W końcu tak się stało i rzeczona scena przyniosła spodziewany skutek - szał wiernych fanów.

"Avengers: Endgame" - Avengers Assemble

Podobna sytuacja jak w powyższym punkcje. 2. część "Avengers" kończy się w bazie drużyny, gdzie superbohaterowie trenują nowych rekrutów. W ostatnim fragmencie filmu Kapitan Ameryka krzyczy: "Avengers!" i robi pauzę na "Assamble". To słowo nie pada nigdy z jego ust ani w "Age of Ultron", ani w innym filmie MCU. W "Endgame" zmieniono ten stan rzeczy i słynny okrzyk znany z komiksów w końcu pada na kinowym ekranie.

"Avengers: Endgame" - superbohaterki

Do tej pory w filmach MCU dominowali superbohaterowie. Jedyną przedstawicielką kobiet przez długi czas była Black Widow. Z czasem pojawiały się kolejne heroiny, ale grały mniej istotne role od męskich herosów. Ten stan rzeczy powoli się zmienia i w ostatnich dwóch filmach MCU bohaterki miały większe znaczenie, szczególnie że "Kapitan Marvel" to pierwszy solowy film Marvel Studios o superbohaterce. Fani mają nadzieję, że wkrótce powstanie film o żeńskiej wersji Avengers. Przedsmak tego typu produkcji, pojawia się w jednej ze scen finałowej bitwy z Thanosem, kiedy na ekranie pojawiają się wszystkie najważniejsze bohaterki MCU.

"Avengers: Endgame" - Rescue

O tym, że Gwyneth Paltrow przywdzieje zbroję Starka i zadebiutuje jako Rescue, plotkowało się kilka miesięcy przed premierą "Endgame". Do samego końca nie było jednak wiadomo, czy rzeczywiście tak się stanie. Finałowa bitwa udowodniła, że Pepper Potts od wydarzeń z "Iron Mana 3" dość dobrze opanowała zbroję swojego ukochanego. Fani komiksów i miłośnicy postaci Pepper mieli nadzieję, że Rescue zadebiutuje w filmach i w końcu tak się stało.

Avengers: Endgame Fot. foto: kadr z filmu Avengers: Endgame

"Avengers: Endgame" - powrót klimatu "Thor: Ragnarok"

Taika Waititi tchnął w serię o Thorze nowe życie, powodując, że w bogu piorunów dostrzeżono wątek komediowy. Widzowie MCU mieli nadzieję, że mimo podniosłego tonu po "Infinity War" ponownie zobaczymy Thora, który bawi. W "Endgame" tak się stało, prawdopodobnie dzięki wpływowi Waititiego na wątki dotyczące Odinsona. Nie chodzi jedynie o to, jak zmienił się bohater, ale również powrót Valkyrie, Korga i Mieka.

"Avengers: Endgame" - Hail Hydra

Organizacja Hydra ostatecznie została pokonana po wydarzeniach z "Age of Ultron". Nikt nie spodziewał się więc powrotu złowieszczych potomków nazistowskiego oddziału badaczy. Dzięki podróżom w czasie stało się to możliwie i w filmie nie tylko pojawili się Jasper Sitwell, Brock Rumlow, ale również Alexander Pierce. Bracia Russo zdecydowali się też na autocytat z "Winter Soldiera". Chodzi o słynną scenę w windzie. Tym razem nie widzimy jednak pojedynku, ale coś o wiele lepszego - smaczek dla wszystkich fanów Marvela. To nie tylko odniesienie do 2. części przygód Kapitana Ameryki, ale również do eventu "Secret Empire".

Avengers: Endgame Fot. foto: kadr z filmu Avengers: Endgame

"Avengers: Endgame" - Falcon nowym Kapitanem Ameryką

Fani podejrzewali, że prędzej czy później Steve Rogers przestanie być Kapitanem Ameryką.  W "Endgame" w końcu się to dzieje. Dylematem widzów było jednak to, kto przejmie schedę po bohaterze - Falcon czy Winter Soldier. W końcu w komiksach obaj herosi dzierżyli tarczę. Bracia Russo uznali, że na to wyróżnienie zasługuje skrzydlaty Avengers i to właśnie on będzie następcą Steve'a Rogersa w kolejnych filmach Marvela.

"Avengers: Endgame" - Gamora jak z komiksów

"Strażnicy Galaktyki" okazali się niespodziewanym sukcesem Marvel Studios. Chociaż historia o kosmicznych herosach cieszyła się popularnością, komiksowi fani widzieli pewne drastyczne odstępstwo od papierowego oryginału w postaci Gamory. Bracia Russo postanowili odnieść się do komiksowej historii tej bohaterki, którą Thanos zabrał z alternatywnej rzeczywistości, by wyszkolić ją na swoją skrytobójczynię. W "Endgame" Gamora to jedna z bohaterek, która nie wraca do życia. Albo przynajmniej nie dzieje się to dosłownie. Podczas podróży w czasie do teraźniejszości Avengers przybywa Gamora z przeszłości. Chociaż kosmitka nie jest Gamorą, którą znamy z filmów Jamesa Gunna, prawdopodobnie w ten sposób zostanie przywrócona na łono MCU w kolejnych produkcjach. Mimo że znacznie skomplikowało to jej biografię, teraz jest bardziej zgodna z komiksowym oryginałem.

>>Zobacz też: Jaka przyszłość czeka filmy Marvela po "Avengers: Endgame"?<<

Sergiusz Kurczuk
Sergiusz Kurczuk Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.