10.05.2019 13:11

"Avengers: Endgame" - nastolatkę z Tourettem wyproszono z sali podczas seansu

15-latka z Oklahomy została wyproszona z sali kinowej, ponieważ inni widzowie zaczęli narzekać na to, że jest nieco za głośno. Sprawa oburzyła jej rodzinę.

Avengers: Endgame
foto: kadr z filmu

15-latka o imieniu Emily Womack wybrała się ze swoją rodziną do kina na film "Avengers: Endgame" do kina AMC w Oklahomie. Polityka miejsca mówi o tym, że osoby "nie powinny w żaden sposób przeszkadzać podczas seansu", więc dziewczyna przybyła dużo wcześniej, by (jak sama powiedziała BBC) "pozbyć się swoich tików i się uspokoić". Wszystko dlatego, że Emily posiada zespół Tourette'a, który powoduje u niej niekontrolowane tiki, ruchy i dźwięki.

Nastolatkę wyproszono z sali kinowej, bo cierpi na zespół Tourette'a

Sama nastolatka powiedziała w wideo udostępnionym przez Amerykańskie Stowarzyszenie Tourette'a, że udało jej się powstrzymać swoje tiki, ponieważ dała im duży upust w bardzo krótkim czasie:

"

Zaczęłam je robić przed filmem, żeby w trakcie seansu móc spokojnie oglądać "Avengers: Endgame", bo też miałam ochotę czerpać przyjemność z produkcji. Nie chciałam krzyczeć w kinie.  "

W trakcie oglądania zwiastunów i reklam, do rodziny Emily podszedł menadżer kina, który poprosił ją i jej bliskich o opuszczenie sali z powodu próśb ze strony innych widzów. Jak opowiedziała Tina Womack, matka Emily:

"

Poinformował mnie, że 9 osób złożyło skargę na odgłosy Emily. Wyjaśniłam, że w trakcie filmu będzie spokojna, ponieważ w taki sposób ogląda w kinie każdy film. Powiedziano mi, że nie mogą nas wyprosić, ale zasugerowali, że tak byłoby dla wszystkich najlepiej. Odmówiłam. "

Joe i Anthony Russo
Joe i Anthony Russo
Przeczytaj także "Avengers: Endgame" - twórcy potwierdzili, że niedługo pojawi się kolejna gejowska postać w MCU

Panika może mocno pogorszyć syndromy Tourette'a, więc Tina i Emily postanowiły opuścić kino. Sieć AMC opublikowała oświadczenie, w którym napisano, że Emily i jej rodzina nie zostali wyrzuceni z kina. Zaoferowano im możliwość zostania podczas seansu lub otrzymanie zaproszenia do kina na mniej okupowany seans:

"

W żaden sposób rodzina nie została wyproszona przez AMC. Emily i jej bliscy na początku zdecydowali zostać na seansie i opuścili go dopiero na początku filmu. W ramach rekompensaty menadżer zaproponował kilka zaproszeń, a także kupony na przekąski i napoje. "

Jednak Tina Womack wytłumaczyła w rozmowie z BBC, że jej zdaniem był to standardowy przykład dyskryminacji przeciwko osobom z zespołem Tourette'a. Jak sama powiedziała, Emily wcale nie była jedyną osobą, która zachowywała się nieco głośniej, niż powinna:

"

To była wypełniona po brzegi sala, gdzie ludzie się głośno śmiali, głośno rozmawiali, a dzieci rzucały popcornem i przeszkadzały wszystkim dookoła. Ale Emily została wybrana między nimi dlatego, że jest niepełnosprawna. "

Matka Emily powiedziała również, że czuje dyskomfort, ponieważ ludzie udali się od razu do menadżera, zamiast podejść do niej lub do Emily i zapytać się, czy wszystko okej. 

"Avengers: Endgame" trafił do kin 25 kwietnia 2019 roku i stał się 2. najlepiej zarabiającym filmem w historii w ciągu niecałych 2 tygodni od premiery. Istnieje duża szansa, że produkcja pobije rekord box-office ustanowiony przez "Avatara".

Tagi: News Avengers Disney Marvel Avengers 4