"Avengers: Endgame" zawiera sprytne nawiązanie do "Powrotu do przyszłości 2". Udało się wam je odnaleźć?
08.11.2019 14:37
"Avengers: Endgame" zawiera sprytne nawiązanie do "Powrotu do przyszłości 2". Udało się wam je odnaleźć? Fot. materiały prasowe/Disney

"Avengers: Endgame" będzie rozkładane na czynniki pierwsze jeszcze przez kolejne kilkanaście lat. Przykładem tego jest fakt, że dopier kilka miesięcy po premierze pewien fan odkrył nawiązanie do "Powrotu do przyszłości 2". 

"Powrót do przyszłości II" jest bardzo dobrym przykładem filmu, który niewątpliwie zainspirował twórców "Avengers: Endgame". W końcu obydwie produkcje opowiadały o podróży w czasie. Bracia Russo postanowili zawrzeć mały hołd dla Roberta Zemeckisa i Boba Dale'a, więc stworzyli jedno ujęcie, które bezpośrednio parodiuje fragment "Powrotu do przyszłości", w którym Marty McFly przenosi się do 2019 roku i czasów latających desek.

Avengers: Endgame - nawiązanie do Powrotu do przyszłości 2

Chodzi o fragment końca, w którym po pstryknięciu Iron Mana przenosimy się na inną część pola bitwy i widzimy, jak Leviathan rozpływa się w powietrzu zanim zdąży połknąć Rocketa. Strażnik Galaktyki reaguje na ten atak w taki sam sposób, jak Marty na "atak" rekina-hologramu w II odsłonie "Powrotu do przyszłości". Trzeba przyznać, że jest to naprawdę ładne i subtelne nawiązanie, które oddaje hołd klasykowi kina przygodowego.

Przeczytaj także

Nagranie znajdziecie na subreddicie Marvel Studios (wystarczy kliknąć tutaj).

Twórcy "Endgame" chętnie przypomnieli o popularnych filmach o podróżowaniu w czasie - nawet w trakcie jednej ze scen Ant-Man i War Machine wymieniają coraz to kolejne obrazy. Jednym z nich jest również opisywany "Powrót do przyszłości". Bracia Russo tłumaczyli jednak w wywiadach, że zasady podróży w czasie znane z przygód Marty'ego McFly'a nie były dla nich i musieli znaleźć inny sposób na wytłumaczenie tego zjawiska.

"Avengers: Endgame" jest już dostępny w sprzedaży na DVD i Blu-ray. Film będzie dostępny również na platformie streamingowej Disney+.

Kamil Kacperski
Kamil Kacperski Redaktor antyradia
Polub Antyradio na Facebooku
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.