Kto był najlepszym Batmanem w historii kina? [SONDA]

Natalia Hluzow
16.09.2018 11:18
Batman aktorzy|undefined Fot. kadry z filmów o Batmanie

Batman jest nie tylko jednym z najsłynniejszych superbohaterów DC Comics, ale i jedną z największych ikon popkultury. Który aktor najlepiej spisał się w jego roli? 

Wszyscy znamy Batmana z ostatnich dokonań Zacha Snydera czy z dzieł Christophera Nolana, ale tylko nieliczni fani wiedzą, że Mroczny Rycerz zadebiutował na ekranie kilka lat po swoich komiksowych narodzinach. Pierwszym aktorem w historii, który wcielał się w tę postać był Lewis Wilson, który w 1943 roku wystąpił w 15-odcinkowym serialu kinowym o prostym tytule „Batman”. Od tamtego czasu w rolę superbohatera DC, którego sława może ustępować jedynie popularności Supermana, w aktorskich filmach wcielało się jeszcze 7 innych mężczyzn - który z nich wypadł najlepiej i najbardziej przekonał fanów swoim stwierdzeniem „I'm Batman”?

Najlepszy filmowy Batman 

Po kinowym debiucie Bruce'a Wayne'a i sequelu „Batman i Robin” z 1949 roku, gdzie miejsce Lewisa Wilsona zajął Robert Lowery, przyszedł czas na telewizyjny serial. Zarówno w produkcji emitowanej w latach 1966-1968, jak i w związanym z nią filmie „Batman zbawia świat” kostium Człowieka-Nietoperza przywdział Adam West. 

Batman Adam West Fot. foto: kadr z filmu „Batman zbawia świat”

Na kolejny film o Batmanie trzeba było czekać ponad 20 lat. W końcu historię o obrońcy Gotham udało się zekranizować Timowi Burtonowi, który do głównej roli w filmach „Batman” z 1989 roku i „Powrót Batmana” z 1992 roku zatrudnił nieoczekiwanie Michaela Keatona. 

Batman Michael Keaton Fot. foto: kadr z filmu „Batman”

Później w filmowej karierze mrocznego mściciela zapanowały bardzo mroczne czasy. Na fali popularności uznanych produkcji Burtona, kolejne filmy o Batmanie stworzył Joel Schumacher. „Batman Forever” (1995) z Valem Kilmerem w roli głównej oraz „Batman i Robin” (1997), w którym Bruce'a Wayne'a zagrał George Clooney, to produkcje, o których fani Człowieka-Nietoperza chcieliby zapomnieć. Niestety, nie jest to takie łatwe, bo kto raz zobaczył gumowe sutki Clooneya, ten nigdy nie wymaże tego obrazu z pamięci.

Batman George Clooney Fot. foto: kadr z filmu „Batman i Robin”

Bruce Wayne potrzebował 8 lat, by otrząsnąć się po swoim nieudanym ekranowym występie. Na szczęście w 2005 roku jego historia trafiła w sprawne ręce Christophera Nolana, który wyniósł opowieść o Batmanie na artystyczne wyżyny. Jego trylogia Mrocznego Rycerza zachwyciła kinomanów, nawet tych niezaznajomionych z komiksami DC oraz przyniosła pośmiertnego Oscara dla Heatha Ledgera. Uczyniła też z Christiana Bale'a jednego z ulubionych Batmanów publiczności.

Batman Christian Bale Fot. foto: kadr z filmu „Batman: Początek”

Po zakończeniu serii w 2012 roku miejsce Bale'a zajął Ben Affleck, który zagrał w dwóch filmach DCEU. Jego występ zachwycił spore grono fanów, którzy uznali go za najlepszego Batmana w historii, podczas gdy inni znienawidzili aktora za to, co zrobił Mrocznemu Rycerzowi.

Batman Ben Affleck Fot. foto: kadr z filmu „Batman v Superman”

Obecnie grany przez Davida Mazouz Bruce Wayne pojawia się w serialu „Gotham”, a do roli kinowego Człowieka-Nietoperza w filmie „The Batman” poszukuje się nowego aktora.

Który z dotychczasowych odtwórców roli Mrocznego Rycerza skradł Wasze serca? Który najlepiej oddał charakter Bruce'a Wayne'a i postawę Batmana? Zadecydujcie w naszej sondzie! Głosowanie trwa do niedzieli, 23 września 2018.

Kto był najlepszym Batmanem? Fot. foto: screen ze strony antyradio.pl

Wyniki sondy znajdziecie w artykule: Christian Bale najlepszym Batmanem w historii kina! Kto na kolejnych miejscach?

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
CZYTAJ TAKŻE
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.