Kto był najlepszym Batmanem w historii kina? [SONDA]

Natalia Hluzow
16.09.2018 11:18
Batman aktorzy|undefined Fot. kadry z filmów o Batmanie

Batman jest nie tylko jednym z najsłynniejszych superbohaterów DC Comics, ale i jedną z największych ikon popkultury. Który aktor najlepiej spisał się w jego roli? 

Wszyscy znamy Batmana z ostatnich dokonań Zacha Snydera czy z dzieł Christophera Nolana, ale tylko nieliczni fani wiedzą, że Mroczny Rycerz zadebiutował na ekranie kilka lat po swoich komiksowych narodzinach. Pierwszym aktorem w historii, który wcielał się w tę postać był Lewis Wilson, który w 1943 roku wystąpił w 15-odcinkowym serialu kinowym o prostym tytule „Batman”. Od tamtego czasu w rolę superbohatera DC, którego sława może ustępować jedynie popularności Supermana, w aktorskich filmach wcielało się jeszcze 7 innych mężczyzn - który z nich wypadł najlepiej i najbardziej przekonał fanów swoim stwierdzeniem „I'm Batman”?

Najlepszy filmowy Batman 

Po kinowym debiucie Bruce'a Wayne'a i sequelu „Batman i Robin” z 1949 roku, gdzie miejsce Lewisa Wilsona zajął Robert Lowery, przyszedł czas na telewizyjny serial. Zarówno w produkcji emitowanej w latach 1966-1968, jak i w związanym z nią filmie „Batman zbawia świat” kostium Człowieka-Nietoperza przywdział Adam West. 

Batman Adam West Fot. foto: kadr z filmu „Batman zbawia świat”

Na kolejny film o Batmanie trzeba było czekać ponad 20 lat. W końcu historię o obrońcy Gotham udało się zekranizować Timowi Burtonowi, który do głównej roli w filmach „Batman” z 1989 roku i „Powrót Batmana” z 1992 roku zatrudnił nieoczekiwanie Michaela Keatona. 

Batman Michael Keaton Fot. foto: kadr z filmu „Batman”

Później w filmowej karierze mrocznego mściciela zapanowały bardzo mroczne czasy. Na fali popularności uznanych produkcji Burtona, kolejne filmy o Batmanie stworzył Joel Schumacher. „Batman Forever” (1995) z Valem Kilmerem w roli głównej oraz „Batman i Robin” (1997), w którym Bruce'a Wayne'a zagrał George Clooney, to produkcje, o których fani Człowieka-Nietoperza chcieliby zapomnieć. Niestety, nie jest to takie łatwe, bo kto raz zobaczył gumowe sutki Clooneya, ten nigdy nie wymaże tego obrazu z pamięci.

Batman George Clooney Fot. foto: kadr z filmu „Batman i Robin”

Bruce Wayne potrzebował 8 lat, by otrząsnąć się po swoim nieudanym ekranowym występie. Na szczęście w 2005 roku jego historia trafiła w sprawne ręce Christophera Nolana, który wyniósł opowieść o Batmanie na artystyczne wyżyny. Jego trylogia Mrocznego Rycerza zachwyciła kinomanów, nawet tych niezaznajomionych z komiksami DC oraz przyniosła pośmiertnego Oscara dla Heatha Ledgera. Uczyniła też z Christiana Bale'a jednego z ulubionych Batmanów publiczności.

Batman Christian Bale Fot. foto: kadr z filmu „Batman: Początek”

Po zakończeniu serii w 2012 roku miejsce Bale'a zajął Ben Affleck, który zagrał w dwóch filmach DCEU. Jego występ zachwycił spore grono fanów, którzy uznali go za najlepszego Batmana w historii, podczas gdy inni znienawidzili aktora za to, co zrobił Mrocznemu Rycerzowi.

Batman Ben Affleck Fot. foto: kadr z filmu „Batman v Superman”

Obecnie grany przez Davida Mazouz Bruce Wayne pojawia się w serialu „Gotham”, a do roli kinowego Człowieka-Nietoperza w filmie „The Batman” poszukuje się nowego aktora.

Który z dotychczasowych odtwórców roli Mrocznego Rycerza skradł Wasze serca? Który najlepiej oddał charakter Bruce'a Wayne'a i postawę Batmana? Zadecydujcie w naszej sondzie! Głosowanie trwa do niedzieli, 23 września 2018.

Kto był najlepszym Batmanem? Fot. foto: screen ze strony antyradio.pl

Wyniki sondy znajdziecie w artykule: Christian Bale najlepszym Batmanem w historii kina! Kto na kolejnych miejscach?

Natalia Hluzow Redaktor antyradia
Logo 18plus

Ta strona zawiera treści przeznaczone tylko dla dorosłych jeżeli nie masz ukończonych 18 lat, nie powinieneś jej oglądać.